Rosyjski minister energetyki mówi o cenach wydobycia ropy w Rosji

6 kwietnia 2020, 11:15 Alert
Aleksander Nowak
Aleksander Nowak

Minister energetyki Rosji ocenił, że koszt wydobycia ropy na starych polach naftowych waha się od trzech do siedmiu dolarów za baryłkę. Na nowych polach oscyluje on pomiędzy 15-20 dolarów za baryłkę.

Koszty wydobycia

Należy zaznaczyć, że koszty podane przez ministra Nowaka dotyczą jedynie wydobycia. W podanych kwotach nie uwzględnia się transportu, konserwacji infrastruktury, wydatków osobowych, ceł oraz podatków. Według wyliczeń przeprowadzonych na zlecenie Saudi Aramco w listopadzie ubiegłego roku, koszt wydobycia baryłki ropy w Rosji wynosi 42 dolary dla złóż morskich oraz 44 dolary na złożach lądowych.

Takie ceny są jednak prawie w 40 procentach generowane przez opodatkowanie, które jest zależne od średniej ceny ropy naftowej na rynkach. Kiedy ceny ropy są wysokie, wyższy udział w cenie ropy mają podatki. Kiedy cena spada, wraz z nią spadają obciążenia rosyjskich koncernów. Tak elastyczny model opodatkowania pomaga funkcjonować rosyjskim koncernom wydobywczym, nawet przy bardzo niskich cenach surowca.

Nowak ocenił również, że Rosja tymczasowo nie ma problemu z ujemnymi cenami ropy. – Rosyjska infrastruktura przesyłowa jest zróżnicowana i chwilowe, ujemne ceny na rynkach ropy nie są dla niej przeszkodą – powiedział.

Iz.ru / Mariusz Marszałkowski

Spotkanie o powrocie do porozumienia naftowego odbędzie się później