Rosyjski minister energetyki mówi o cenach wydobycia ropy w Rosji

6 kwietnia 2020, 11:15 Alert

Minister energetyki Rosji ocenił, że koszt wydobycia ropy na starych polach naftowych waha się od trzech do siedmiu dolarów za baryłkę. Na nowych polach oscyluje on pomiędzy 15-20 dolarów za baryłkę.

Aleksander Nowak
Aleksander Nowak

Koszty wydobycia

Należy zaznaczyć, że koszty podane przez ministra Nowaka dotyczą jedynie wydobycia. W podanych kwotach nie uwzględnia się transportu, konserwacji infrastruktury, wydatków osobowych, ceł oraz podatków. Według wyliczeń przeprowadzonych na zlecenie Saudi Aramco w listopadzie ubiegłego roku, koszt wydobycia baryłki ropy w Rosji wynosi 42 dolary dla złóż morskich oraz 44 dolary na złożach lądowych.

Takie ceny są jednak prawie w 40 procentach generowane przez opodatkowanie, które jest zależne od średniej ceny ropy naftowej na rynkach. Kiedy ceny ropy są wysokie, wyższy udział w cenie ropy mają podatki. Kiedy cena spada, wraz z nią spadają obciążenia rosyjskich koncernów. Tak elastyczny model opodatkowania pomaga funkcjonować rosyjskim koncernom wydobywczym, nawet przy bardzo niskich cenach surowca.

Nowak ocenił również, że Rosja tymczasowo nie ma problemu z ujemnymi cenami ropy. – Rosyjska infrastruktura przesyłowa jest zróżnicowana i chwilowe, ujemne ceny na rynkach ropy nie są dla niej przeszkodą – powiedział.

Iz.ru / Mariusz Marszałkowski

Spotkanie o powrocie do porozumienia naftowego odbędzie się później