Niezależny portal rosyjski Meduza opisuje w jaki sposób Rosjanie zdali się na łaskę Chińczyków po eksmisji z rynku europejskiego. Projekt Siła Syberii 2, gazociąg mający dać alternatywę, jest przedmiotem negocjacji Chin z pozycji siły. Rura z Rosji może się jednak przydać w razie wojny o Tajwan.
South China Morning Post przyznaje, że Chińczycy są w lepszej pozycji do rozmów o dostawach gazu przez gazociąg Siła Syberii 2 niż Rosjanie. To rozważany od lat projekt połączenia złóż dedykowanych dotąd Europie z rynkiem chińskim o przepustowości 50 mld m sześc.
Źródła SCMP przekonują, że Chińczycy negocjują z Rosjanami „z pozycji siły” przez co realizacja Siły Syberii 2 może się opóźnić. Rosjanie stracili w Europie wskutek podsycenia przez nich kryzysu energetycznego oraz inwazji na Ukrainie zbyt na około 155 mld m sześc. rocznie. Jeżeli wybudują Siłę Syberii 2, będą mogli słać razem z Siłą Syberii 1 w sumie 88 mld m sześc. rocznie do Państwa Środka (50+38 mld m sześc.). Meduza liczy, że całkowity potencjał eksportu gazu z Rosji do Chin razem z LNG to 110 mld m sześc. rocznie. – Tylko Chiny mogą zastąpić zbyt w Europie – przyznaje Meduza przypominając, że Siła Syberii 2 ma być zaopatrywana złożami jamalskimi dedykowanymi dotąd Europie. Rozwój dostaw do Chin pozwoli także gazyfikować Kraj Krasnojarski i Buriację.
Rosyjski portal Meduza przypomina, że Chińczycy mają wybór w postaci dostaw gazu z Turkmenistanu, w postaci LNG. Rosjanie mogliby przekonać Chińczyków do gazociągu lądowego jako alternatywy do dostaw morskich, które zostałyby zablokowane w razie inwazji Państwa Środka na Tajwan.
Póki co jednak źródła S&P Global Platts przypominają, że Chińczycy oczekują niskiej ceny dostaw gazu przez Siłę Syberii 2, a to zagrożenie dla rentowności projektu przy ograniczonym budżecie Gazpromu tracącego klientów w Europie.
Meduza / South China Morning Post / S&P Global Platts / Wojciech Jakobik
Jakóbik: Bezsilność Syberii 2, czyli kolonizacja energetyczna Rosji przez Chiny