AlertWszystko

Rosja gra klimatem przeciwko USA

(Oilcapital.ru/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Nowa inicjatywa na rzecz zmniejszenia emisji CO2 będzie pustą deklaracją bez zgody Stanów Zjednoczonych na zmniejszenie przez nie emisji – napisał na swoim profilu na Facebooku minister zasobów naturalnych oraz ekologii Rosji Sergiej Donskoj.

– Bez tego warunku umowa byłaby pustą deklaracją. Pod względem emisji CO2 USA zajmują drugie po Chinach miejsce, na trzecim jest Unia Europejska, na czwartym Indie, a tuż za nimi Rosja – napisał. Według niego to może tłumaczyć niechęć Waszyngtonu do uczestnictwa w nowej umowie klimatycznej, która nakładałaby na państwa twarde zobowiązanie do redukcji emisji. Szef resortu przypomniał, że Stany Zjednoczone nie podpisały w 1997 roku Protokołu z Kioto nie biorąc na siebie jakiegokolwiek zobowiązania w tej kwestii.

Wcześniej informowano, że w tym tygodniu w Paryżu miało się odbyć spotkanie największych spółek naftowo-gazowych poświęcone czystej energii oraz redukcji emisji. Jednakże żadna ze spółek amerykańskich nie zgłosiła chęci udziału.

Ostatecznie spotkanie dojdzie do skutku w przeddzień grudniowej międzynarodowej konferencji w Paryżu, podczas której światowi liderzy będą mogli przyjąć nowe porozumienie zastępujące Protokół z Kioto, który przestał obowiązywać w 2012 roku. Pierwsze porozumienie klimatyczne było przygotowywane w czasie gdy emisja gazów cieplarnianych była w głównej mierze uzależniona od państw rozwiniętych. Wówczas przedstawiono cel, aby w latach 2008-2012 wspomniane państwa zmniejszyły poziom emisji gazów cieplarnianych o 5 procent w porównaniu z 1990 rokiem. Obecnie Unia Europejska chce zachęcić kraje świata do przyjęcia globalnego porozumienia w sprawie ograniczenia emisji, któremu są niechętne niektóre kraje rozwijające się, obawiające się wpływu ewentualnego układu na ich przemysł energochłonny.

Donskoj stwierdził, że Rosja jako jedno z pierwszych państw przedstawiła swoje propozycje zobowiązań w kwestii redukcji emisji i chciałaby, aby zostały one włączone do ostatecznego  dokumentu.

Warto przypomnieć, że 27 września podczas swojego wystąpienia na szczycie globalnego rozwoju w ramach Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), rosyjski minister spraw zagranicznych Sergiej Ławrow stwierdził, że Rosja przewyższyła swoje zobowiązania w ramach Protokołu z Kioto i na dzień dzisiejszy jest liderem pod względem redukcji całkowitej emisji gazów cieplarnianych.

– Za jeden z ważnych warunków dla zrównoważonego rozwoju uważamy rozwiązanie problemów klimatycznych. Nasz kraj jest światowym liderem w kwestii redukcji emisji gazów cieplarnianych. Przewyższyliśmy nasze zobowiązania wynikające z protokołu z Kioto. W porównaniu z 1990 rokiem emisja gazów cieplarnianych została zredukowana o 31 procent. Natomiast w przypadku sektora energetycznego w ciągu ostatnich dwudziestu lat wyniosła ona 37 procent – powiedział Ławrow.

– Jesteśmy przekonani o konieczności podjęcia decyzji podczas zbliżającej się Konferencji Paryskiej mających charakter kompleksowy i prawnie wiążący – dodał minister spraw zagranicznych.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X