AlertWszystko

Rosja i Niemcy mogą rozmawiać o Nord Stream 2 w kuluarach kluczowej konferencji

(RIA Novosti/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Premier Rosji Aleksander Miedwiediew oraz niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier podczas dwustronnego spotkania w ramach konferencji bezpieczeństwa w Monachium mogą omówić projekt Nord Stream 2. Niewykluczone, że również zostanie poruszona kwestia sytuacji na Ukrainie – poinformował w czwartek dziennikarzy rosyjski wicepremier Sergiej Prihodko.

Dnia 12 lutego ruszy 52. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. Potrwa do 14 lutego. Wezmą w niej udział przywódcy krajów świata i najważniejsi eksperci ds. bezpieczeństwa międzynarodowego.

Podczas spotkania Steinemier-Miedwiediew w kuluarach konferencji mają zostać ocenione owoce rosyjsko-niemieckiej współpracy z naciskiem na aspekt handlowo-gospodarczy. Prihodko podkreślił, że w okresie styczeń-listopad 2015 roku obroty handlowe między stronami spadły o 35 procent.

– Będziemy rozmawiali o współpracy w energetyce, na pewno, o kwestiach humanitarnych. Możliwe, że także o polityce migracyjnej. W temacie ukraińskim jest wielkie zaangażowanie strony niemieckiej i kontynuowane są regularne kontakty w ramach tzw. procesu mińskiego. Jest to w dużym stopniu prerogatywa Ławrowa (Siergieja, ministra spraw zagranicznych Rosji – przyp. red.), ale jeśli nasi partnerzy zainteresują się naszą oceną sytuacji na Ukrainie, to oczywiście podzielimy się nią chociaż nie brakuje takich ocen – powiedział rosyjski wicepremier.

Podczas swojej styczniowej wizyty w Polsce szef niemieckiego MSZ zapytany przez dziennikarzy o projekt Nord Stream 2 ocenił, że “nie jest zainicjowany jako projekt rządowy tylko projekt różnych koncernów, przedsiębiorstw europejskich z różnych krajów. On nie spadł z nieba. Oczywiście powstał wtedy kiedy różne inne projekty energetyczne, gazociągowe, o których zastanawiano się w przeszłości, które były planowane. Przypominam tutaj Nabucco, South Stream i te trasy, które były wtedy planowane i nie zostały zrealizowane. I wtedy, co jest zrozumiałe, rozmawiano o innych formach zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego na przyszłość. Ramy prawne (projektu Nord Stream 2 – przyp. red.) są obecnie weryfikowane, sprawdzane w Brukseli.”

W trakcie swojej wizyty w Polsce wicekanclerz Niemiec  Sigmar Gabriel zadeklarował, że Niemcy zgadzają się na uczestnictwo w budowie gazociągu Nord Stream 2 tylko pod warunkiem, że jednocześnie zostaną zagwarantowane dostawy gazu do Europy Wschodniej.

W grudniu w zamieszczonej w Frankfurter Allgemeine Zeitung wypowiedzi Gabriel, że Nord Stream 2 może być bardzo opłacalny nie tylko dla Niemiec, ale też dla Francji i innych państw członkowskich Unii Europejskiej.

Wcześniej polskie władze, prezydent i MSZ, wyrażały wielokrotnie krytykę pod adresem tej inwestycji, która w założeniu ma doprowadzić do powstania trzeciej oraz czwartej nitki gazociągu Nord Stream z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Zdaniem Polaków, Włochów i części nacji Europy Środkowo-Wschodniej Nord Stream 2 jest niezgodny z celami Unii Europejskiej, zagraża rozwojowi rynku w regionie, gruntuje dominację Gazpromu na rynku.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X