Według grupy Conflict Armament Research po przeanalizowaniu szczątków zestrzelonych dronów irańskiej produkcji Shahed-136 wynika, że Rosja zmodyfikowała głowice bojowe tych dronów, aby zmaksymalizować efekty zniszczenia ukraińskich obiektów energetycznych.
Zgodnie z efektami badań stwierdzono, że głowice irańskich dronów zostały zmodyfikowane specjalnie po to, aby zmaksymalizować zniszczenia w atakowanych obiektach. Głowice zostały wzbogacone o dodatkowe metalowe elementy, które podczas wybuchu z dużą prędkością mają uszkadzać jak największy obszar. Dodatkowo, poza główną głowicą, znaleziono 18 mniejszych ładunków wybuchowych, które mają zwiększyć przestrzenne oddziaływanie wybuchu.
Początkowo wydawało się, że drony te są prymitywną bronią. Jednak po odkryciu budowy głowicy uznano, że są one szczególnie groźne dla atakowanych celów takich jak stacje transformatorowe, linie wysokiego napięcia, elektrownie czy ciepłownie.
https://twitter.com/conflictarm/status/1623671735915520000?s=20&t=0CVP_iHiQXZ3aO6MknvCtg
Od października Rosja przeprowadziła co najmniej 10 masowych ataków na infrastrukturę energetyczną Ukrainy z wykorzystaniem rakiet skrzydlatych i irańskich dronów. Według ukraińskiego wywiadu, do 4 stycznia Rosja łącznie wykorzystała na Ukrainie ponad 660 dronów Shahed-131/136 do ataków na cele energetyczne. Drony te są tanią alternatywą wobec drogich rakiet manewrujących. Ponadto, ich masowe użycie pozwala na wytracanie cennych zasobów przeciwlotniczych Ukrainy, tak, aby w późniejszym ataku znaczni bardziej skomplikowanych rakiet manewrujących nie było ich czym zestrzelić.
Conflict Armament Research/Mariusz Marszałkowski