AlertBezpieczeństwoOnetWykop

Putin odwiedzi Wyspy Kurylskie i zaognia spór terytorialny z Japonią

Wyspy Kurylskie Fot. Freepik

Wyspy Kurylskie Fot. Freepik

11 stycznia prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że odwiedzi  Wyspy Kurylskie na Oceanie Spokojnym. Wyspy te są przedmiotem sporu terytorialnego z Japonią, a wizyta, zwłaszcza w dobie rosyjskiej inwazji na Ukrainie, jeszcze bardziej zaogni relacje z Tokio – podaje portal Japan Today.

Położone na północno-zachodnim Pacyfiku Wyspy Kurylskie rozciągają się na długości 1250 km od południowego krańca półwyspu Kamczatka w Rosji na południe do japońskiej wyspy Hokkaido, tworząc wyraźną granicę między Morzem Ochockim na zachodzie a Oceanem Spokojnym na wschodzie.

Rosja twierdzi, że archipelag obejmuje cztery wyspy, do których prawa rości sobie również Japonia. Wyspy nazywane „Terytoriami Północnymi” w Japonii, a Rosja nazywa je „Kurylami Południowymi”.

– Słyszałem, że Wyspy Kurylskie to ciekawe miejsca, ale niestety nigdy tam nie byłem, więc na pewno pojadę – powiedział Putin, choć nie zaznaczył konkretnej daty wizyty.

Japonia utrzymuje, że po kapitulacji kraju podczas II wojny światowej 15 sierpnia 1945 roku Związek Radziecki nielegalnie zajął cztery wyspy – Etorofu, Kunashiri, Shikotan i grupę wysepek Habomai. Z kolei Moskwa twierdzi, że przeszły one pod jej kontrolę zgodnie z prawem.

Japoński rząd protestował przeciwko wielokrotnym wizytom wyższych urzędników rosyjskich na sporne wyspy, w tym ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w listopadzie 2010 roku i premiera Rosji Michaiła Miszustina w lipcu 2021 roku.

W dobie rosyjskich działań na Pacyfiku wraz z chińską armią oraz inwazji na Ukrainę dwustronne negocjacje w sprawie sporu terytorialnego i traktatu pokojowego zostały zawieszone po nałożeniu przez Tokio sankcji gospodarczych na Moskę.

Japan Today / Jacek Perzyński

USA wzywają Japonię do pełnej rezurekcji atomu na pohybel Rosji. Jest analogia do Polski


Powiązane artykuły

Zawór gazowy. Źródło: freepik

Ukraina utrzyma dostęp do polskich gazociągów. Jest zgoda do 2026 roku

Gaz-System będzie oferował przepustowość ciągłą na kolejny rok gazowy 2025/2026 w kierunku z Polski na Ukrainę. Polski operator uzgodnił z...
Prezes KGHM Andrzej Szydło i Robert Kropiwnicki, sekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych. Fot. KGHM

KGHM o podatku miedziowym: To miliardy złotych dla polskiego przemysłu

KGHM komentuje zapowiedź ministerstwa finansów o obniżce opodatkowania wydobycia miedzi w latach 2026-2028. Według sygnałów płynących z gabinetów, projekt ustawy,...
PPZR Piorun fot. MON

Unia przyjęła program SAFE. 150 miliardów euro na wsparcie obronności

Ministrowie ds. europejskich przyjęli program SAFE przewidujący 150 mld euro w pożyczkach na obronność – podało we wtorek źródło w...

Udostępnij:

Facebook X X X