Rosja i Katar rywalizują z USA o rynek LNG w Europie

20 kwietnia 2020, 13:15 Alert

Kryzys niskich cen ropy i zmniejszonego popytu dotknął cały świat. Również producenci LNG mają problemy. Pomimo kryzysu, Europa pozostaje liczącym się klientem producentów LNG. 

Total LNG Arctic
Statek jest przystosowany do przebijania się przez lód o grubości ponad dwóch metrów (fot. Total)

Rekordowe dostawy LNG

W marcu w Europie został odnotowany rekordowy wolumen sprowadzonego LNG. W 170 transportach do Europy dotarło 10,45 mln ton LNG (14,2 mld m sześc.). W przeciwieństwie do rynków azjatyckich, w Europie wciąż notowany jest duży popyt na LNG. Ma to związek z historycznie niskimi cenami surowca, przez które staje się on atrakcyjny dla wielu podmiotów posiadających odpowiednią infrastrukturę magazynową.

Dwóch dostawców LNG, którzy rywalizują ze Stanami Zjednoczonymi, dostosowują taktykę do panujących warunków. Katar zrezygnował z dostaw spot do Hiszpanii, która jest głównym odbiorcą amerykańskiego LNG w Europie, na rzecz dostaw do Wielkiej Brytanii, z którą wiąże go umowa długoterminowa.

Decyzja ta przyniosła wzrost eksportu o 73 procent w stosunku do dostaw lutowych. Katar zajął trzecie miejsce wśród kierunków importu LNG w Europie. Rosyjski Novatek również skupił się na dostawach LNG do belgijskiego terminala Zeeburgge, w którym w lutym został oddany piąty zbiornik, przeznaczony do przechowywania LNG. Dzięki temu, dostawy z terminala Jamał LNG wzrosły do 2,23 mld m sześc. Rosja jest na drugim miejscu wśród eksporterów gazu. Pierwsze miejsce zajmują Stany Zjednoczone, które posiadają 27 procent rynku europejskich dostaw LNG.

S&P Plats/Oilprice/Mariusz Marszałkowski

Dania zmniejszy zależność od Rosji dzięki własnym złożom gazu i Baltic Pipe