Novatek przesuwa termin uruchomienia terminala LNG w Arktyce

3 czerwca 2020, 10:30 Alert

Novatek planuje przesunąć otwarcie terminala Ob LNG na 2024 rok. 

Zbiorniki. Fot. Novatek
Zbiorniki. Fot. Novatek

Rynek zmienia plany Novateku

Projekt Obskaja LNG (od zatoki Ob) został zaakceptowany w 2019 roku. Ma to być niewielki terminal eksportowy z dwoma ciągami skraplającymi zlokalizowanymi nieopodal portu Sabetta. Łącznie obie linie produkcyjne mają mieć możliwość skraplania do pięciu milionów ton gazu rocznie. Oba ciągi mają zacząć pracę do 2025 roku.

Novatek informuje, że ta decyzja została podjęta po analizie rynkowego zapotrzebowania na gaz. Pierwotnie planowane było uruchomienie Ob LNG w momencie startu pierwszego ciągu Arctic LNG 2, czyli do końca 2022 roku. Obecnie w wyniku zmniejszenia zapotrzebowania na gaz, firma zmienia swoje wcześniejsze plany.

Przesunięcie terminu oddania do użytku nowego terminala nie zmienia długoterminowych planów spółki. Novatek zakłada, że do 2030 roku będzie posiadał moce gazyfikacyjne na poziomie pomiędzy 57-70 mln ton rocznie. W osiągnięciu tego celu ma pomóc m.in ustawa uchwalona pod koniec lutego, która rozszerza listę lokalizacji portów LNG. Inwestycje w tych miejscach mogą liczyć na wsparcie finansowe państwa. Ob LNG również należy do takich projektów.

Oilexp/Mariusz Marszałkowski

Rosja liberalizuje dalej eksport LNG i daje ulgi projektom wydobywczym