AlertCiepłownictwoEnergetykaOnetWykop

Rosja nakłada kary na elektrociepłownie za to, że nie radzą sobie z sankcjami

Turbina gazowa. Fot. Siemens

Rosyjski wiceminister Paweł Snikkars zapowiedział kary dla przedsiębiorstw, które nie wywiązały się w terminie z prac w ramach modernizacji elektrociepłowni. Sankcje wobec Rosji podniosły koszty projektu i opóźniły jego modernizację.

Rosja prężnie rozwija rynek ciepłownictwa. Przynajmniej w teorii, kolejne sankcje zachodu uderzają w elektrociepłownie i firmy odpowiadające za modernizację spowalniając rozwój. Ministerstwo Energetyki chce z tym walczyć wymierzając kary. Na bat odpowiadając batem. Koszty projektów rosną a brak własnych turbin uniemożliwia dokończenie procesu, nie znaleziono jeszcze alternatywnego dostawcy.

W dniach 21-22 września 2023 roku w Soczi odbyła się konferencja „Priorytety przemysłu energetycznego: planować czy reagować?” w trakcie niej zapowiedziano kary dla firm, które nie dotrzymały terminów w pracy modernizacji elektrociepłowni. Jak przytacza Neftegaz rosyjski wiceminister energetyki zadeklarował, że ministerstwo obliczyło kary na bazie zawartych umów i każda firma około 35-45 procent z tej kwoty.

W styczniu bieżącego roku rozpoczęto projekt modernizacji elektrowni GRES, CHPP-2 w Kostromie oraz CHPP-2 i CHPP-3 w Jarosławiu. Na skutek sankcji jakimi została obłożona Rosja podwykonawcy nie mogli się z nich wywiązać, a koszty projektów znacząco wzrosły. W kwietniu Rada Producentów energii wyszła z inicjatywą zapewnienia przedsiębiorstwom wycofania się z projektu bez kary, pod warunkiem, że koszty projektu znacząco wzrosły. Ministerstwo nie przychyliło się do tego a według wiceministra Snikkarsa firmy wyraziły zgodę na przyjęcie kar.

W 2019 roku powstał projekt modernizacji energii cieplnej. Według niego do 2031 roku w Rosji ma zostać zmodernizowanych 40 GW mocy energetycznej.

Neftegaz / Marcin Karwowski

Co Rosji po gazie, skoro nie ma turbin?


Powiązane artykuły

Energa realizuje strategię Orlenu i planuje nowe bloki gazowe

Spółka w przyszłym roku ma zamiaru uruchomić dwa bloki gazowe, jeden w Grudziądzu, drugi w Ostrołęce. W planach ma jednak...
Ładowanie samochodu elektrycznego. Źródło: freepik.com

E-auta nie są dobre dla klimatu, ale Szwajcarzy chcieli to ukryć

Szwajcarski Federalny Urząd ds. Środowiska wstrzymał prezentację badania dotyczącego bilansu ekologicznego samochodów elektrycznych. Wyniki sugerowały, że elektromobilność nie zawsze jest...

Holendrzy testują morską fotowoltaikę. Fale jej niestraszne

Są wyniki testów, jakim poddano platformy, na których będą umieszczone morskie panele fotowoltaiczne. Badania przeprowadzono na Delta Flume, obiekcie, który...

Udostępnij:

Facebook X X X