AlertWszystko

Rosja może naśladować na rynku gazu strategię Saudyjczyków z rynku ropy

(Neftegaz.ru/Piotr Stępiński)

Jeżeli Rosja znacząco zmniejszy ceny eksportowanego gazu ziemnego to może stać się największym na świecie wydobywcą i dostawcą surowca. Powtórzy tym samym historię Arabii Saudyjskiej, która dzięki takim działaniom w sektorze naftowym wypycha rywali na kluczowych rynkach. O tym 19 lutego podczas Krasnojarskiego Forum Ekonomicznego powiedział wiceprezes Wneszekonombanku Andriej Klepacz.

– Myślę, że na rynku gazowym możemy w pewien sposób zagrać w tą samą grę, co Arabia Saudyjska. Rywalizacja z ropą łupkową miała na celu zwiększenie wydobycia i zmniejszenie cen. Mówiąc o gazie to możemy odgrywać taką samą rolę ponieważ mamy możliwość zwiększenia jego wydobycia, aczkolwiek jest to związane ze znaczącym obniżeniem ceny surowca – wyjaśnił Klepacz.

Jednakże jak zauważa portal Neftegaz.ru istnieją wątpliwości co do zasadności słów przedstawiciela Wnszekonombanku. Rosja nadal zwiększa eksport gazu z tym, że za każdym razem jej dochody z tego tytułu spadają. Jak wynika z danych Federalnej Służby Celnej w 2015 roku zmniejszyły się one o 23 procent do 41,844 mld dolarów wobec 54,73 mld dolarów w 2014 roku. Eksport wyniósł 185,5 mld m3 wobec 172,6 mld m3 w 2014 roku co oznacza wzrost o 7,5 procent.

Do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) eksportowano 144,7 mld m3 (w porównaniu z 2014 rokiem spadek o 16 procent). Natomiast do państw WNP 40,7 mld m3 (spadek o 15,2 procent).

Zdaniem Neftegaz.ru oczywiście Rosja może jeszcze bardziej obniżyć cenę gazu ale wiązałoby się to z dalszym spadkiem zysków ze sprzedaży.

W 2016 roku Gazprom zamierza eksportować gaz do państw spoza WNP przy średniej cenie 199 dolarów/1000 m3 przy czym w 2015 roku było to 243 dolarów.

Ponadto 20 stycznia br. przemawiając podczas Europejskiego Forum Gazowego przedstawiciel rady dyrektorów rosyjskiego monopolisty Wiktor Zubkow stwierdził, że w 2016 roku Gazprom zamierza dostarczyć do Europy 160 mld m3.

Łącznie w ciągu ostatnich trzech lat spółka eksportowała w tym kierunku 467,5 mld m3 gazu.

Jednakże jeśli eksport surowca wzrasta to cena już nie.

Według informacji Zubkowa cena dostaw do Europy w pierwszym kwartale 2016 roku może wynieść 184 dolarów/1000 m3 wobec 284 dolarów w 2014 roku.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X