AlertBezpieczeństwoInfrastrukturaPAP

Polska zbuduje kolejny mur na granicy, żeby chronić się przed potencjalnymi atakami Rosji

Obwód Królewiecki. Fot Wikimedia Commons

Obwód Królewiecki. Fot Wikimedia Commons

Po uruchomieniu nowych połączeń lotniczych przez Rosję, Warszawa decyduje się na budowę kolejnego muru. Tym razem zapora stanie na granicy z Kaliningradem.

MON postawi kolejny mur. Tym razem na granicy z obwodem kaliningradzkim

Minister obrony narodowej poinformował, że Polska rozpocznie budowę kolejnego muru na granicy. Tym razem, chodzi o przejścia graniczne z obwodem kaliningradzkim. Decyzja została podjęta ze względu na uruchomienie nowych połączeń lotniczych z Bliskiego Wschodu i Afryki północnej przez Moskwę.

– Zadaniem rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa Polsce, dlatego już dziś rozpoczynają się prace nad budową zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim; będą też prowadzone prace związane z założeniem urządzeń, które pozwolą na elektroniczny dozór granicy – powiedział wicepremier i szef ministerstwa obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– W związku z tym już dziś rozpoczną się prace podjęte przez saperów żołnierzy Wojska Polskiego w sprawie zbudowania tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim – poinformował Błaszczak.

Zapora ma być taka, jak mur na granicy polsko-białoruskiej. Planowana wysokość muru to 2,5 metra i szerokość 3 metrów. – Zapora będzie składała się z trzech szeregów drutu ostrzowego, który jest wykorzystywany przez wojsko na całym świecie – dodał wicepremier.

– Od polskiej strony będzie także postawione ogrodzenie, które ochroni zwierzęta – powiedział Błaszczak.

Minister zaznaczył, że chodzi o uszczelnienie granicy. Jak informuje, jest to działanie podjęte na podstawie doświadczeń z zeszłego roku i fali uchodźców na granicy Polski z Białorusią.

– Wykorzystujemy doświadczenia nabyte w ubiegłym roku. Nie ulega żadnej wątpliwości, że ta tymczasowa zapora spowodowała ochronę granicy polsko-białoruskiej, uniemożliwiła atak hybrydowy z terytorium białoruskiego, czy też znacząco ten atak spowolniła – zaznaczył szef MON.

Ministerstwo obrony narodowej/Polska Agencja Prasowa/Twitter/Maria Andrzejewska

Norwegia podnosi gotowość sił zbrojnych


Powiązane artykuły

Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Dania chce więcej morskich wiatraków. Podwoi moc offshore

19 maja rząd Danii ogłosił wdrożenie pomocy w wysokości 7,7 miliarda euro na wsparcie rozwoju morskiej energii wiatrowej. Ma to...

150 mld na obronność. Ekspert: Skorzysta polski przemysł zbrojeniowy

Ministrowie ds. europejskich przyjęli program SAFE, który po wejściu w życie zapewni 150 miliardów euro na obronność, w formie podwyżek....
Farma wiatrowa. Źródło: Freepik

Rządowa liberalizacja ustawy wiatrakowa nie kręci branży. Żąda więcej

Branża OZE nie jest zadowolona z rządowego projektu ustawy, który miał zliberalizować przepisy dotyczące inwestycji w lądowe farmy wiatrowe –...

Udostępnij:

Facebook X X X