Rosja ostrzega NATO i Ukrainę przed “lekkomyślnymi ruchami” w Naddniestrzu

24 lutego 2023, 15:00 Alert

Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji ostrzega USA, NATO i Ukrainę przed “lekkomyślnymi krokami” w Naddniestrzu. Rosjanie zaznaczają, że wszelkie działania zagrażające ichniejszemu kontyngentowi wojskowemu w separatystycznym regionie Naddniestrza będą traktowane jako atak na Moskwę.

Ulica w Naddniestrzu


Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji wydało oświadczenie, w którym informuje o aktywności Ukraińców przy granicy ukraińsko-naddniestrzańskiej. – Ukraina zgromadziła znaczną liczbę personelu, sprzętu wojskowego i artylerii na stanowiskach ogniowych na granicy ukraińsko-naddniestrzańskiej. Zwiększyła również ilość dronów przelatujących nad terytorium Naddniestrza – czytamy.

Rosjanie dodają, że Ukraina przygotowuje zbrojną prowokację w Naddniestrzu, regionie autonomicznym we wschodniej Mołdawii, obejmującym tereny położone na lewym brzegu Dniestru oraz prawobrzeżne miasto Bendery. – Ostrzegamy USA, kraje członkowskie NATO i ich ukraińskich przyjaciół przed kolejnymi lekkomyślnymi krokami – komunikuje ministerstwo.

Służby mołdawskie kilkukrotnie ostrzegały o możliwej próbie dokonania przez Rosję przewrotu politycznego w Mołdawii. Prezydent USA Joe Biden podczas niedawnej wizyty w Warszawie po raz kolejny mówił o tym, jak istotne jest dla niego bezpieczeństwo tego kraju. – Determinacja obywateli Mołdawii, by żyć w wolności, przyniosła im niepodległość i wprowadziła na drogę do członkostwa w UE. Prezydent Sandu dzisiaj tu jest. (…) Jestem dumny, że stoję z panią i miłującym wolność narodem Mołdawii – mówił.

Anadolu Agency/Jędrzej Stachura

Audyt pokazał jak Gazprom okradał Mołdawię