AlertWszystko

Rosja: Nord Stream 2 ma poparcie Austrii

(Interfax/Wojciech Jakóbik)

Po spotkaniu z wicekanclerzem Austrii Reinholdem Mitterlehnerem, minister rozwoju ekonomicznego Rosji Aleksiej Uljukajew poinformował, że strony zgodziły się odnośnie metod promocji projektu Nord Stream 2. – To inwestycja win-win – przekonywał Rosjanin.

– Omawialiśmy pojawiające się problemy i zgodziliśmy się odnośnie metod dalszej promocji tego projektu, który bez wątpienia spełnia kryteria wspólnych interesów i wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Europy. To projekt typu win-win – mówił mediom Uljukajew.

Mitterlehner odwiedził Moskwę, by rozmawiać o współpracy gospodarczej z Rosją. Głównym tematem rozmów był projekt Nord Stream 2, czyli rozbudowa bałtyckiej magistrali z Rosji do Niemiec o trzecią i czwartą nitkę, a tym samym podwojenie jej przepustowości do 110 mld m3 rocznie.

W projekt jest zaangażowane austriackie OMV, które w zamian ma możliwość wymiany aktywów z Gazpromem. Otrzyma dostęp do formacji Achimow na złożu Urengoj, w zamian za przejęcie magazynu gazu Heidach przez Gazprom. W konsorcjum odpowiedzialnym za Nord Stream 2 są Gazprom (50 procent akcji), BASF, E.on, OMV, Shell i Engie (po 10 procent). Przeciwnicy projektu wskazują, że ma on polityczny charakter, bo ugruntuje pozycję Gazpromu na rynku Europy Środkowo-Wschodniej, wbrew polityce dywersyfikacji Komisji Europejskiej i zagrozi pozycji krajów tranzytowych, jak Słowacja, czy Ukraina.

Chociaż przedstawiciele firm zaangażowanych w projekt twierdzą, że ma on czysto ekonomiczny charakter, przeczy temu zaangażowanie polityków, jak wicekanclerz Austrii, czy jego niemiecki odpowiednik Sigmar Gabriel, który obiecał Gazpromowi starania o łagodne potraktowanie Nord Stream 2 przez Komisję Europejską. Polska kategorycznie skrytykowała projekt, uznając go za niezgodny z polityką energetyczną Unii Europejskiej. O jego zgodności z prawem zdecyduje Komisja Europejska. Polacy walczą o zahamowanie lub zablokowanie go na łonie Rady Europejskiej.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X