Rosja chce razem z Norwegią szukać węglowodorów w Arktyce

29 listopada 2016, 06:15 Alert

Moskwa chciałaby rozmawiać z Norwegami o współpracy w sektorze wydobycia ropy i gazu. Po sześciu latach od rozwiązania sporów granicznych między Norwegią i Rosją na Morzu Barentsa, rosyjski minister zasobów naturalnych Siergiej Donskoj powiedział, że planowane jest spotkanie w celu omówienia współpracy obu państw w sektorze ropy i gazu. Spotkanie ma się odbyć w Oslo.

Oil Drilling Platform in the Santa Barbara CA Channel.

We wrześniu 2010 roku po prawie czterech dekadach sporu granicznego na Morzu Barentsa między Rosją i Norwegią, strony podpisały traktat kończący spór. Obszar sporny stanowił około 12 procent całkowitego akwenu Morza Barentsa bogatego w złoża ropy i gazu.

Minister Donskoj powiedział rosyjskiej agencji TASS, że w minionym tygodniu zwrócił się do rządu Norwegii z propozycją omówienia możliwości współpracy w zakresie transgranicznych złóż ropy i gazu na Morzu Barentsa. Ta współpraca leży we wspólnym interesie strategicznym Rosji i Norwegii – uważa Donskoj. Jego zdaniem obie strony mogłyby dokonać przeglądu możliwości dwustronnej współpracy przy badawczych pracach sejsmicznych na terenach transgranicznych, aby uzyskać lepszą ocenę znajdujących się tam zasobów.

Wizyta Donskoj w Oslo ma odbyć się w niecały tydzień po spotkaniu ze szwedzką firmą energetyczną Lundin Petroleum. Firma ta poinformowała w ubiegły wtorek, że odkryła złoża ropy naftowej i gazu na Morzu Barentsa, w strefie przygranicznej. Złoże znajduje się około 37 mil od lokalizacji Alta. Rząd norweski potwierdził odkrycie szacując, że złoże może zawierać od 18 mln do 44 mln baryłek wydobywalnej ropy oraz od 35 mld do 70 mld stóp3 wydobywalnego gazu.

Norwegia jest jednym z czołowych eksporterów ropy i gazu do państw europejskich, które chcą zmniejszyć swoją zależność od rosyjskich dostaw. Rząd Norwegii optymistycznie ocenia perspektywy handlowe ropy i gazu mimo osłabienia koniunktury. Oslo szacuje swoje wydobywalne zasoby na około 18 mld baryłek ekwiwalentu ropy w morskich wodach norweskich. Z tego połowa znajduje się na Morzu Barentsa, reszta zaś na wodach Morza Północnego oraz Norweskiego.

UPI