Ministerstwo energii Rosji zdecydowało się zmniejszyć o 30 procent finansowanie projektów OZE po 2025 roku. Wynika to z chęci utrzymania rocznego wzrostu cen energii na poziomie inflacji – donosi Kommiersant.
Mniej zielonej energii w Rosji
Jest to efekt kompromisu pomiędzy ministerstwem energii a ministerstwem gospodarki. To drugie nalegało na zmniejszenie nakładów na odnawialne źródła energii o 50 procent w programie na lata 2035-2050. Zmniejszenie nakładów na nowe inwestycje w OZE o jedną trzecią spowoduje spadek finansowania o 306 mld rubli (4,2 mld dolarów) do 2035 roku oraz o 545 mld rubli (7,43 mld dolarów) do 2050 roku.
W ramach programu rozwoju OZE na lata 2025-2035 w Rosji ma powstać 4,6 GW nowych mocy w OZE, z czego 1,8 GW w elektrowniach słonecznych oraz 2,7 GW w elektrowniach wiatrowych. Według pierwotnych planów z 2019 roku, wolumen ten miał wynosić 6,2 GW z czego w elektrowniach słonecznych 2,5 GW a w wiatrowych 3,5 GW.
Obniżenie wsparcia branży odnawialnej w Rosji jest związane z celem postawionym przez Władimira Putina o rocznym wzroście cen energii, nie przekraczającym stopy inflacji.
Nowe elektrownie słoneczne i wiatrowe oraz małe elektrownie wodne w Rosji są budowane na podstawie umów o dostawach mocy, które zakładają, że inwestor zyska na inwestycji, mając zagwarantowane wyższe ceny energii niż będące w momencie sprzedaży na rynku.
Według Aleksieja Zicharjewa, prezesa stowarzyszenia na rzecz rozwoju OZE, w wyniku tej decyzji gospodarka Rosji straci w tym okresie około 200 mld rubli (2,7 mld dolarów), nie osiągnie zakładanego celu dwóch procent OZE w miksie do 2035 roku, oraz zostaną spowolnione inwestycje w alternatywne źródła energii takie jak wodór czy biometan.
Kommiersant/Mariusz Marszałkowski