Czy Rosja zaatakuje Polskę? Spięcie

5 kwietnia 2024, 07:30 Bezpieczeństwo

– Zachód nie może się bać, gdyż strach jest motorem napędowym Rosji. Nie możemy jednak zamknąć oczu i powiedzieć: „Nie, Rosjanie nas nie zaatakują”. Polska musi być gotowa – mówi redaktor Marcin Karwowski w Spięciu BiznesAlert.pl.

Tematem najnowszego odcinka podcastu Spięcie jest potencjalny atak Rosji na Polskę. O możliwych scenariuszach rozmawiają Marcin Karwowski i Wojciech Jakóbik.

– Zachód nie może się bać, gdyż strach jest motorem napędowym działań Rosji. Nie możemy jednak zamknąć oczu i powiedzieć: „Nie, Rosjanie nas nie zaatakują”. Nasi rządzący mówią o gotowości na wojnę i to jest słuszne podejście – mówi Marcin Karwowski, redaktor BiznesAlert.pl.

– Owa gotowość nie ma minusów, gdyż w przypadku zagrożenia jesteśmy na nie gotowi, a oprócz tego cały czas rozwijamy sektor zbrojeniowy – dodaje.

Najnowszy odcinek podcastu można znaleźć tutaj:

– Co ciekawe, prezydent Andrzej Duda wyszedł z propozycją zwiększenia wydatków na zbrojenia z dwóch na trzy procent PKB. Niestety, nie wszystkie kraje są zwolennikami tego rozwiązania – mówi Marcin Karwowski.

– Rosjanie straszą użyciem broni jądrowej, ale jest to raczej element gry politycznej. Wiele wskazuje na to, że Władimir Putin jednak nie chce grzyba atomowego – podkreśla redaktor BiznesAlert.pl.

– Należy pamiętać, że oprócz pomocy Ukrainie, powinniśmy cały czas rozwijać potencjał obronny Polski. Jest na to plan, którego częścią jest obrona cywilna. Ta przez wiele lat była jednak zaniedbywana – zaznacza Karwowski.

Opracował Jędrzej Stachura

Czy nastał koniec pieców gazowych w Polsce? Spięcie