Arabia i Rosja mogą poluzować porozumienie naftowe. Ropa stanieje?

25 maja 2018, 14:00 Alert
ropa tankowiec

OPEC i Rosja mogą zwiększyć wydobycie ropy o milion baryłek dziennie w celu zatrzymania wzrostu cen tego surowca, które sięgnęły już 80 dolarów za baryłkę.

Decyzja ta mogłaby wejść w życie na początku następnego miesiąca, na kiedy zaplanowane jest spotkanie krajów OPEC i pozostałych sygnatariuszy porozumienia naftowego, które zakłada skoordynowaną obniżkę wydobycia o 1,8 mln baryłek dziennie. Financial Times podaje, że podwyżka wydobycia mogłaby sięgnąć do miliona baryłek.

Gazeta wskazuje, że przeczy to dotychczasowej strategii kartelu, która polegała na obniżaniu produkcji. Wzrost wydobycia mógłby potencjalnie uzupełnić braki ropy z Wenezueli i Iranu, której może zabraknąć na rynku po wprowadzeniu sankcji wobec Teheranu i przez problemy gospodarcze Caracas.

BiznesAlert.pl informował dzisiaj, że Rosja przyznała, iż rosnąca cena ropy może napędzić wydobycie u jej konkurencji z USA. Dopuszcza ona możliwość poluzowania cięć porozumienia naftowego.

– Nadchodzi moment, w którym powinniśmy poważnie zastanowić się nad poluzowaniem cięć w produkcji ropy – powiedział rosyjski minister energii Aleksander Nowak na forum ekonomicznym w Petersburgu.

Rosja obawia się, że droższa ropa wesprze rewolucję łupkową

[AKTUALIZACJA: 25 maja 2018 r., godz. 14:40; dodano wypowiedź Aleksandra Nowaka]

Reuters/Wojciech Jakóbik/Michał Perzyński