AlertWszystko

Rosja przeznaczy 4 mld dolarów na rozwój wydobycia w Arktyce

Platforma Gazpromu Prirazłomnaja w Arktyce

Platforma Gazpromu Prirazłomnaja w Arktyce

(Oilcapital.ru/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Suma wszystkich środków na realizację państwowego programu ,,Rozwoju społeczno-gospodarczego arktycznej strefy Federacji Rosyjskiej do 2020 roku” wyniesie 260,2 mld rubli (ok. 3,7 mld dolarów). O tym podczas posiedzenia prezydium państwowej komisji ds. rozwoju Arktyki w Murmańsku poinformował wiceminister rozwoju gospodarczego Aleksandr Cybulskij.

Wspomniany program zakłada kilka kluczowych obszarów działań m.in. zbudowanie infrastruktury transportowej, zapewnienie bezpieczeństwa w Arktyce czy eksplorację złóż arktycznych. Jak poinformował podczas odbywającej się w lutym konferencji Arktika-2016 rosyjski wiceminister energetyki Kirył Mołodcow, do 2035 roku wielkość wydobycia ropy naftowej na szelfie Arktyki wyniesie 31-35 mln ton. Wcześniej w projektach strategii energetycznej była mowa o osiągnięciu do tego czasu poziomu 35-36 mln ton. Obecnie, według Mołodcowa, wielkość wydobycia wzrosła o 16 mln ton.

– Wydobycie na szelfie prowadzone jest tylko na złożu Prirazłomnoje (Gazprom Nieft Szelf) na Morzu Peczorskim (roczne wydobycie ropy – 869,7 tys. ton) – powiedział wiceminister dodając, że następnym złożem oddanym do eksploatacji na szelfie Arktyki będzie pole naftowe Dolginskoje należące do Gazprom Nieft.

Z kolei w grudniu ubiegłego roku podczas forum ,,Arktyka: teraźniejszość i przyszłość” gubernator obwodu murmańskiego Marina Kowtun stwierdziła, że w 2017 r. Rosnieft oraz Gazprom Nieft wznowią eksploatację szelfu arktycznego. Obecnie spółki pracują nad dokumentacją projektową.

– Wprowadzenie sankcji sektorowych nieco spowolniło rozwój arktycznych projektów naftowo-gazowych i nie pozwoliło obwodowi kontynuować w tym roku planowanej budowy w Zatoce Kolskiej infrastruktury służącej eksploatacji złóż znajdujących się na szelfie. Jednakże spółki Gazprom Nieft oraz Rosnieft kontynuują prace nad dokumentacją projektową i zamierzają w 2017 r. wznowić aktywne działania w tym kierunku – powiedziała Kowtun.

Warto wspomnieć, że za Kołem Podbiegunowym znajduje się ok. 60 dużych złóż węglowodorów, z których 46 znajduje się sektorze rosyjskim. Łącznie możliwości wydobywcze zasobów z rosyjskiej części Arktyki są oceniane na 106 mld ton ekwiwalentu ropy a rezerwy gazu są szacowane na 69,5 bln m3

Według wyliczeń naukowców w Arktyce może znajdować się 13 proc. nieodkrytych światowych zasobów ropy i 30 proc. światowych rezerw gazu.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X