Rosja i przyjaciele. Spięcie

16 września 2022, 07:30 Bezpieczeństwo

– Jakich przyjaciół poza Europą ma Rosja? Na szczęście niewielu. Łatwiej jest wyliczyć kraje przyjacielskie Federacji lub neutralnie-przyjazne – tłumaczy Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl w najnowszym Spięciu.

Spięcie
Spięcie

Przykładem wsparcia wojskowego Rosji może być Korea Północna lub np. irańskie drony. Według amerykańskiego wywiadu Iran dostarczył Rosji setki dronów do walki z Ukrainą. Chociaż w kontekście energetyki takim przyjacielskim krajem dla Rosji mogą być np. Indie, które nadal zaopatrują się w rosyjskie surowce pomijając zachodnie sankcje – dodaje. Kraje grupy G20 rządzą się jednak innymi prawami, mimo siły gospodarczej i politycznej Grupy G7.

Chociaż Rosja jest izolowana przez dużą część świata, to jednak nadal utrzymuje silną pozycję na świecie. Zachód, przeważnie solidarny, sankcjonuje Rosję i nie wchodzi z nią w układy, ale nie jest to istotne z perspektywy polityki wewnętrznej np. Chin, Indii czy innych krajów. Posłuchaj o aktualnej sytuacji geopolitycznej w kontekście energetyki w podcaście „Spięcie” – nowe odcinki w każdy piątek tworzone przez redakcję BiznesAlert.pl.

Zapraszamy do wysłuchania podcastu na YouTube, SoundCloud i Spotify.