Rosja zbroi rafinerie na dalszy dronopad Ukrainy a eksport jej diesla imploduje

19 kwietnia 2024, 16:00 Alert

Ministerstwo obrony Rosji ma wspierać ochronę rafinerii na wypadek dalszych ataków dronów Ukrainy, a eksport diesla spada o 25 procent.

Płonąca Rafineria Kujbyszew. Fot. Mash.
Płonąca Rafineria Kujbyszew. Fot. Mash.

Basznieft instaluje systemy bezpieczeństwa w swych rafineriach ze względu na obawy przed kolejnymi atakami Ukrainy z użyciem dronów. Powstają tam bariery mechaniczne mające chronić obiekt przed uderzeniami dronów. Spółka przyznaje jednak, że to rozwiązanie połowiczne, bo pozwala przetrwać tylko pierwsze uderzenie, a może ich być więcej.

Rosyjski Basznieft ujawnił, że ministerstwo obrony Rosji wspiera rafinerie w całym kraju w celu zwiększenia ich bezpieczeństwa po wiosennym dronopadzie, czyli serii uderzeń Ukrainy, które zmniejszyły przerób ropy o 14 procent zagrażając logistyce wojennej, budżetowi oraz cenom paliw na stacjach rosyjskich.

Basznieft posiada instalacje naftowe w Ufie (Basznieft-Nowoil, Basznieft-Ufaneftechim i Basznieft-UPNZ), a od kwietnia drony Ukrainy o coraz większym zasięgu zaczęły dolatywać nawet 1500 km od granicy, jak podczas ataku na Rafinerię Taneco w Tatarstanie.

Kolejny skutek dronopadu Ukrainy to spadek eksportu diesla z Rosji o jedną czwartą. Kpler cytowany przez Bloomberga szacuje, że w dziesięciu dniach do 13 kwietnia tego roku Rosjanie eksportowali średnio 0,74 mln baryłek dziennie oleju napędowego. To około 25 procent mniej od średniej z lat 2019-23 kiedy słali 0,99 mln baryłek dziennie.

Przerób ropy w rafineriach rosyjskich jest najmniejszy od 11 miesięcy i może podnieść eksport tego paliwa. Kommiersant podawał, że wzrósł on w marcu 2024 roku o 5 procent rok do roku do 3,8 mln baryłek dziennie i jest to wynik najwyższy od maja 2023 roku.

Administracja USA ostrzegała, że ataki Ukrainy na rafinerie Rosji zmniejszą podaż paliw na rynku i podniosą ceny. Ukraińcy odparli, że przestaną atakować rafinerie rosyjskie gdy dostaną wsparcie w postaci obrony przeciwlotniczej z Zachodu.

Neftegaz.ru / Bloomberg / Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Dronopad Ukrainy w Rosji to forma łatania sankcji Zachodu (ANALIZA)