W dniu trzeciego maja minister energii Federacji Rosyjskiej Aleksander Nowak oświadczył, że Rosja tylko częściowo wywiązała się z umowy zawartej przez kraje OPEC+. Obniżka produkcji rosyjskiej ropy osiągnęła poziom 95,2 procent zakładanego celu. To oznacza spadek o 285,6 tysięcy baryłek dziennie.
Rosja znów nie mieści się w limitach
Jeszcze 20 kwietnia 2018 roku w czasie ósmego posiedzenia Komitetu Monitorującego OPEC+ minister Nowak zapewniał, że Rosja spełniała do tej pory wszystkie warunki określone w umowie w 99 procentach, a w kwietniu 2018 roku spodziewana jest ich pełna realizacja. Według Ministerstwa Energetyki w kwietniu bieżącego roku produkowano w Rosji 10,965 mln baryłek dziennie kondensatu ropy naftowej i gazu. Dla porównania w marcu ta wartość wynosiła 10.969 mln baryłek dziennie.
Jako przyczynę niepełnej realizacji warunków umowy OPEC+ w kwietniu tego roku minister Nowak podał zwiększenie wydobycia na projektach realizowanych na podstawie umów o podziale produkcji (Production Sharing Agreement). Jednocześnie minister Nowak potwierdził, że Rosja jest w pełni zaangażowana w zabiegi na rzecz osiągnięcia równowagi na rynku ropy naftowej i niwelowanie czynników zakłócających produkcję za pomocą skoordynowanego ograniczenia wydobycia przez kraje grupy OPEC+
Do podobnego zdarzenia doszło w marcu 2018 roku. Wtedy okazało się, że rosyjskie spółki po raz pierwszy od kilku miesięcy nie wywiązały się z warunków umowy OPEC + i przekroczyły swój dzienny limit wydobycia ropy zmniejszając produkcję tylko o 280 tysięcy baryłek dziennie zamiast o 300 tysięcy. Z tego jasno wynika, że warunki powyższego kontraktu zostały wypełnione tylko w 93,4 procentach. Minister Nowak wyjaśnił wówczas, że jest to wydarzenie jednorazowe spowodowane wzrostem popytu na gaz, gdyż marzec 2018 roku okazał się być w wyjątkowo chłodnym miesiącem. Dodatkowo w produkcja ropy w Rosji tradycyjnie wzrosła przed okresem technologicznych przestojów produkcyjnych związanych z wiosennymi przeglądami technicznymi instalacji wydobywczych.
Porozumienie naftowe
Przypomnijmy, że kraje OPEC i inne kraje stowarzyszone z Kartelem pod koniec 2016 roku zgodziły się na obniżenie wydobycia ropy o 1,8 mln baryłek dziennie w stosunku do poziomu z października 2016 roku. Wówczas Rosja produkowała 11.247 milionów baryłek ropy dziennie. Umowa OPEC+ zaczęła obowiązywać na początku 2017 roku i została już dwukrotnie przedłużona. Ostatni aneks obowiązuje do końca bieżącego roku. Rosja w ramach tej umowy miała stopniowo zmniejszać produkcję ropy naftowej od stycznia 2017 roku, tak aby w marcu 2017 roku osiągnąć zaplanowaną redukcję o 300 tysięcy baryłek dziennie.
Podobny poziom wydobycia utrzymywał się w kwietniu, maju i czerwcu 2017 roku. W trzecim kwartale 2017 roku produkcja ropy przez rosyjskie spółki przekroczyła warunki umowy – w lipcu spadek wydobycia wyniósł 307,6 tysięcy baryłek dziennie, w sierpniu 344,9 tysięcy baryłek dziennie, a we wrześniu 346 tysięcy baryłek dziennie. Od października 2017 roku produkcja powoli zaczęła rosnąć, ale zapisy umowy dotyczące produkcji ropy były nadal przestrzegane. W październiku Rosjanie pozyskiwali o 315 tysięcy baryłek dziennie mniej, w listopadzie o 303,8 tysięcy baryłek dziennie, w grudniu 2017 już tylko o 300,74 tysięcy baryłek dziennie, w styczniu 2018 roku o 301,2 tysięcy baryłek dziennie, a w lutym ten wydobycie było mniejsze o 300,4 tysięcy baryłek dziennie.
Neftegaz.ru/Roma Bojanowicz