AlertEnergetykaRopa

Rosnieft traci kadrę zagraniczną przez sankcje unijne. Schroeder rezygnuje

Gerhard Schroeder. Fot. Rosnieft.

Gerhard Schroeder. Fot. Rosnieft.

Gerhard Schroeder zrezygnował ze stanowiska przewodniczącego rady dyrektorów Rosnieftu. Na podobny krok, według nieoficjalnych informacji Reutersa, zdecydowali się wszyscy zagraniczni członkowie zarządu koncernu rosyjskiego. 

Były kanclerz Niemiec zdecydował się opuścić swoje stanowisko w zarządzie dzień po tym, jak parlament niemiecki zgodził się odebrać mu biuro w Bundestagu. W zeszłym tygodniu europosłowie z Parlamentu Europejskiego wezwali Schroedera do opuszczenia zajmowanego stanowiska w Rosniefcie. W przeciwnym wypadku miał zostać wpisany na europejską czarną listę. Rosnieft potwierdził odejście byłego kanclerza, dziękując mu za pracę i wsparcie.

Były kanclerz Niemiec nie jest jedynym, który opuścił koncern. Według Reutersa, z kierownictwa Rosnieftu odeszła także piątka pozostałych zagranicznych prezesów – wiceprezes, bezpośredni zastępca Igora Sieczina Didier Casimiro, wiceprezes Zeljko Runje, Otabek Karimow, wiceprezes ds. handlu i logistyki oraz Eric Liron, wiceprezes ds. usług naftowo-gazowych. Wcześniej stanowisko opuściła Avril Conroy, odpowiedzialna za sektor detaliczny Rosnieftu. Z zarządu odszedł również drugi obywatel Niemiec, Mathias Warning, który zasiada również w radzie dyrektorów koncernu Nord Stream 2.

Według źródeł, decyzje o odejściu zagranicznej części zarządu Rosnieftu mogą być związane z wejściem 15 maja pakietu sankcji unijnych, obejmujących niektóre umowy z rosyjskimi koncernami państwowymi, w tym z Rosnieftem.

Gerhard Schroeder, poza tym stanowiskiem, zasiadał również w spółkach Nord Stream i Nord Stream 2. W kwietniu były polityk został również mianowany do zarządu Gazpromu. Zatwierdzenie nominacji miało się odbyć w czerwcu, jednak w obecnej sytuacji nie wiadomo czy do niej dojdzie.

Reuters/WSJ/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Polska odwraca się plecami do Bałtyku, chociaż bierze z niego coraz więcej


Powiązane artykuły

Atak hybrydowy Rosji na Bałtyku. Ekspert: Moskwa daje sygnały NATO

Moskwa dopuszcza się szeregu działań hybrydowych wymierzonych w NATO. Jednym z nich jest zagłuszanie sygnału GPS Morzu Bałtyckim, które ostatnio...
Tesla Megapack w Australii. Fot. Tesla

Tesla zbuduje za 560 mln dolarów magazyn energii w Chinach 

Amerykańska grupa Tesla, znana z produkcji pojazdów elektrycznych, która produkuje również baterie i panele słoneczne, ogłosiła podpisanie kontraktu w Chinach...

Shell Polska odbudował wyniki po trudnym 2023 roku

W 2024 roku Shell Polska po zawirowaniach na detalicznym rynku paliw rok wcześniej wyszedł na plus. Skonsolidowany zysk netto wyniósł...

Udostępnij:

Facebook X X X