AlertBezpieczeństwoCyberprzestrzeńEnergetykaGaz.

Ograniczenie Rosjan w Polsce to początek. Zachód odpowie na środki aktywne Kremla

Flaga Finlandii na dziedzińcu kwatery głównej NATO. Fot. NATO.

Flaga Finlandii na dziedzińcu kwatery głównej NATO. Fot. NATO.

Financial Times opisuje jak Zachód szuka sposobu na zwalczenie zagrożeń z Rosji, które są zwane środkami aktywnymi. Przewidziane są trzy fazy reakcji.

Media informują o rosnącej liczbie przypadków podejrzeń sabotażu z rosyjskim śladem. Te działania muszą się spotkać z odpowiedzią, bo według prezydenta Łotwy Edgarsa Rinkevicsa cytowanego przez Financial Times „bez tego te ataki będą tylko potęgowane”.

Rozmowcy Financial Times z sektora bezpieczeństwa przekonują, że Rosja stosuje narzędzia podobne do tzw. środków aktywnych stosowanych jeszcze od czasów dwudziestolecia międzywojennego.

Raport przygotowany na zlecenie Unii Europejskiej i NATO o odstraszaniu Rosji przez Europejskie Centrum Doskonalenia w Odpieraniu Zagrożeń Hybrydowych sugeruje trzy etapy odpowiedzi na zagrożenie z Rosji.

Pierwszy krok zakłada informowanie o zagrożeniu w celu ostrzeżenia społeczeństwa. Drugi zakłada wzmocnienie odporności, głównie poprzez wzmocnienie infrastruktury krytycznej. Trzeci etap to odpowiedź na ataki. Jej elementem ma być ograniczenie mobilności dyplomatów rosyjskich w Polsce ogłoszone przez resort spraw zagranicznych.

Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky cytowany przez FT proponuje zawieszenie wiz dyplomatom rosyjskim. Brana jest także pod uwagę kampania informacyjna w Rosji pokazująca koszty wojny. Prezydent Rinkevics mówi o wzmożeniu patroli NATO na Morzu Bałtyckim albo wręcz zakazowi dostępu dla jednostek rosyjskich na określonych obszarach. – Jeśli będziemy się sami ograniczać bez dyskusji zaprosimy tylko Rosję do kreatywnego działania – ostrzegł.

Tymczasem kolejne przypadki się mnożą, a najlepiej znany w Polsce to badana hipoteza o rosyjskim zaangażowaniu w serię podpaleń. Inne to ostrzeżenie amerykańskiego Microsoftu przed falą dezinformacji zaplanowaną na czas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Inny to sugestia zmiany granic morskich Federacji Rosyjskiej czy cyberataki. Doszło także do zerwania gazociągu Balticconnector oraz innych incydentów w energetyce po inwazji Rosji na Ukrainie.

Financial Times / Wojciech Jakóbik

NATO wzmocni ochronę energetyki na morzu wobec ostrzeżeń przed Rosją


Powiązane artykuły

Delfin obroni Bałtyk. Zwodowano okręt, który wykryje sabotażystów

We wtorek w Gdańsku odbyła się uroczystość chrztu i wodowania pierwszego z serii okrętu rozpoznania radioelektronicznego dla polskiej Marynarki Wojennej...

Polska czasowo przywraca kontrole na granicy z Niemcami i Litwą

Premier Donald Tusk zapowiedział, że od 7 lipca Polska przywraca czasowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą. Oficjalnym powodem...
tankowiec VILAMOURA, zdjęcie: vesselfinder.com

Tankowiec z milionem baryłek ropy eksplodował u wybrzeży Libii

Tankowiec Vilamoura, który przewoził milion baryłek ropy i wcześniej zawijał do rosyjskich portów, eksplodował u wybrzeży Libii. To kolejny z...

Udostępnij:

Facebook X X X