Ograniczenie Rosjan w Polsce to początek. Zachód odpowie na środki aktywne Kremla

4 czerwca 2024, 17:00 Alert

Financial Times opisuje jak Zachód szuka sposobu na zwalczenie zagrożeń z Rosji, które są zwane środkami aktywnymi. Przewidziane są trzy fazy reakcji.

Flaga Finlandii na dziedzińcu kwatery głównej NATO. Fot. NATO.
Flaga Finlandii na dziedzińcu kwatery głównej NATO. Fot. NATO.

Media informują o rosnącej liczbie przypadków podejrzeń sabotażu z rosyjskim śladem. Te działania muszą się spotkać z odpowiedzią, bo według prezydenta Łotwy Edgarsa Rinkevicsa cytowanego przez Financial Times „bez tego te ataki będą tylko potęgowane”.

Rozmowcy Financial Times z sektora bezpieczeństwa przekonują, że Rosja stosuje narzędzia podobne do tzw. środków aktywnych stosowanych jeszcze od czasów dwudziestolecia międzywojennego.

Raport przygotowany na zlecenie Unii Europejskiej i NATO o odstraszaniu Rosji przez Europejskie Centrum Doskonalenia w Odpieraniu Zagrożeń Hybrydowych sugeruje trzy etapy odpowiedzi na zagrożenie z Rosji.

Pierwszy krok zakłada informowanie o zagrożeniu w celu ostrzeżenia społeczeństwa. Drugi zakłada wzmocnienie odporności, głównie poprzez wzmocnienie infrastruktury krytycznej. Trzeci etap to odpowiedź na ataki. Jej elementem ma być ograniczenie mobilności dyplomatów rosyjskich w Polsce ogłoszone przez resort spraw zagranicznych.

Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky cytowany przez FT proponuje zawieszenie wiz dyplomatom rosyjskim. Brana jest także pod uwagę kampania informacyjna w Rosji pokazująca koszty wojny. Prezydent Rinkevics mówi o wzmożeniu patroli NATO na Morzu Bałtyckim albo wręcz zakazowi dostępu dla jednostek rosyjskich na określonych obszarach. – Jeśli będziemy się sami ograniczać bez dyskusji zaprosimy tylko Rosję do kreatywnego działania – ostrzegł.

Tymczasem kolejne przypadki się mnożą, a najlepiej znany w Polsce to badana hipoteza o rosyjskim zaangażowaniu w serię podpaleń. Inne to ostrzeżenie amerykańskiego Microsoftu przed falą dezinformacji zaplanowaną na czas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Inny to sugestia zmiany granic morskich Federacji Rosyjskiej czy cyberataki. Doszło także do zerwania gazociągu Balticconnector oraz innych incydentów w energetyce po inwazji Rosji na Ukrainie.

Financial Times / Wojciech Jakóbik

NATO wzmocni ochronę energetyki na morzu wobec ostrzeżeń przed Rosją