Połowa strumienia petrodolarów Rosji już wyparowała

5 lipca 2023, 17:30 Alert

Rosjanie stracili w pierwszym półroczu tego roku połowę przychodów ze sprzedaży ropy i gazu przez sankcje zachodnie za inwazję na Ukrainie oraz kurczące się rynki zbytu na Zachodzie.

Prezydent Rosji Władimir Putin fot. kremlin.ru
Prezydent Rosji Władimir Putin fot. kremlin.ru

Przychody Rosji ze sprzedaży gazu i ropy spadły w okresie styczeń-czerwiec 2023 roku o 47 procent rok do roku. To spadek do 3,38 bln rubli, czyli 37,4 mld dolarów.

Zarobki Rosjan ze sprzedaży węglowodorów w czerwcu spadły o 26,4 procent w czerwcu rok do roku do 528,6 mld rubli, czyli mniej od 36 procent spadku z maja 2023 roku. W okresie styczeń-kwiecień 2023 roku spadek wyniósł 52 procent, bo odnosił się do fragmentu 2022 roku z najwyższymi cenami z powodu inwazji rozpoczętej w lutym.

Przychody rosyjskie ze sprzedaży gazu i ropy spadają z jednej strony przez spadek cen tych surowców a z drugiej przez kurczenie się rynków zbytu po tym, jak państwa zachodnie coraz szerzej rezygnują z dostaw z Rosji. Przychody z tego tytułu w czerwcu były niższe o 7 procent względem tych z maja przez spadek przychodu z podatku od wydobycia oraz taryfy celnej na eksport gazu.

Deficyt budżetowy Rosji sięgnął 42 mld dolarów w pierwszych pięciu miesiącach 2023 roku, czyli 17 procent powyżej planu na cały rok. Rosjanie uzupełniają jednak braki z Funduszu Bogactwa Narodowego gromadzącego petrodolary ze sprzedaży węglowodorów. Ministerstwo finansów Rosji przewiduje spadek przychodów ze sprzedaży węglowodorów w 2023 roku na 23 procent a deficyt – 3 bln rubli, czyli dwa procent produktu krajowego brutto.

Reuters / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Dzień Zwycięstwa pod znakiem implozji energetycznej Rosji (ANALIZA)