Putin na łasce Chin może oddać im na usługi kawałek terytorium Rosji

19 czerwca 2024, 07:00 Alert

Nikkei Asia informuje o rozpoczęciu negocjacji Chiny-Rosja-Korea Północna na temat udostępnienia terytorium rosyjskiego w celu udrożnienia okrętom chińskim szlaku na zaplecze Japonii przy okazji wizyty Putina w Pjongjang.

Władimir Putin po wizycie w Pekinie. Fot. Kremlin.ru.
Władimir Putin po wizycie w Pekinie. Fot. Kremlin.ru.

Szlak przez rzekę Tumen przy granicy tych trzech krajów mógłby umożliwić słanie okrętów na Morze Japońskie. Do tej pory taka podróż wymagała zgody Rosji i Korei Północnej, a infrastruktura po drodze blokowała kursy większych jednostek. Udrożnienie szlaku pozwoliłoby na przykład na transport jednostek Straży Przybrzeżnej Chin zmuszając Japonię do rozproszenia sił skupionych obecnie na pilnowaniu Wysp Senkaku spornych z Państwem Środka.

Temat został podjęty przez Władimira Putina i Xi Jinpinga podczas majowej wizyty w Pekinie, a teraz możę być kontynuowany podczas rozmów Putina z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem w Pjongjang, które ruszyły 19 czerwca.

Obszar wokół rzeki Tumen został odebrany Chinom przez imperium rosyjskie z końcem XIX wieku. Rosjanie byli dotąd przeciwni wzmacnianiu wpływów chińskich na Dalekim Wschodzie. Jednakże inwazja na Ukrainie zmusza ich do kompromisów w celu uzyskania wsparcia wobec sankcji Zachodu.

Nikkei Asia / Wojciech Jakóbik

Bogusz: Spotkanie Putina i Xi Jinpinga ma dwie twarze (ROZMOWA)