Rosja stawia warunki dalszej prywatyzacji Rosnieftu na potrzeby ratowania budżetu

18 lipca 2016, 15:45 Alert

(Interfax/Piotr Stępiński)

Rosyjski rząd określił wymogi kwalifikacyjne dla inwestorów strategicznych, którzy chcą nabyć 19,5 procent akcji Rosnieftu, donosi agencja Interfax.

Jako bazowy scenariusz przyjęto sprzedaż jednego bądź kilku pakietów akcji Rosnieftu jednemu lub kilku strategicznym inwestorom. Zgodnie z podpisanymi 8 lipca przez wicepremiera Igora Szuwałowa wytycznymi dla przedstawicieli interesów Federacji Rosyjskiej w Rosnieftgazie w trakcie posiedzenia rady dyrektorów spółki stwierdzono, że inwestor, który kupi akcje Rosnieftu będzie musiał się zobowiązać do zachowania zakupionego pakietu przez okres trzech lat od sfinalizowania transakcji. Ma to zapobiec dopuszczeniu do sprzedaży akcji na rzecz krótkoterminowego inwestora.

Ponadto nabywca udziałów będzie zobowiązany do podpisania umowy akcjonariuszy zakładającej głosowanie za w przypadku proponowanych przez państwo kandydatów do rady dyrektorów Rosnieftu. Jak zauważa Interfax, ma to zapewnić właścicielowi kontrolę nad pakietem udziałów większości akcjonariuszy.

Do 1 sierpniu Rosnieftegaz powinien przesłać do ministerstwa rozwoju gospodarczego harmonogram realizacji transakcji w 2016 roku. Ma on zostać przygotowany przez doradcę inwestycyjnego. Wstępne zalecenia odnośnie inwestorów strategicznych, szczegóły sprzedaży akcji (liczba, terminy, cena itd.) oraz raport o wartości rynkowej powinny zostać przygotowane do 1 września.

Obecnie 69,5 procent akcji Rosnieftu jest w posiadaniu należącego do państwa Rosnieftegazu, 19,75 procent należy do brytyjskiego BP. Moskwa chce sprzedać 19,5 procent akcji. W warunkach spadających cen ropy i nałożonych przez Unię Europejską w związku z agresją na Krymie sankcji rosyjski budżet potrzebuje zastrzyku gotówki. Rząd liczy, że z tytułu sprzedaży części akcji Rosnieftu federalny budżet wzbogaci się o 700 mld rubli. Obecnie na giełdzie wspomniany pakiet udziałów jest wyceniany na 692 mld rubli.

Doradcą inwestycyjnym tej transakcji jest bank Intesa Sanpaolo. Jak informowała agencja Bloomberg, Rosja chciałaby sprzedać 19,5 procent udziałów Rosnieftu za 11 mld dolarów chińskim lub indyjskim podmiotom. O zainteresowaniu zakupem akcji poinformowały chińskie CNPC oraz Sinopec. Przedstawiciele indyjskiego ONGC mówili o zbadaniu możliwości uczestnictwa w częściowej prywatyzacji rosyjskiego koncernu.