AKK: Rosja destabilizuje sąsiadów. Chcemy gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy

2 kwietnia 2019, 11:45 Alert

W wywiadzie dla niemieckiej telewizji przewodnicząca CDU Annegret Kramp-Karrenbauer (AKK) skrytykowała działania Rosji na arenie międzynarodowej: – Faktem jest, że Rosja czyni wszystko, by zdestabilizować i osłabić państwa Unii Europejskiej i swoich bezpośrednich sąsiadów. My jako Europa musimy trzymać się razem – powiedziała polityk.

Annegret Kramp-Karrenbauer / fot. Wikimedia Commons

AKK zdystansowała się od niemiecko-rosyjskiego projektu Nord Stream 2: – To trudny projekt. Na pewno nie jest bliski mojemu sercu – powiedziała. Zaznaczyła jednak, że projekt zaszedł już za daleko, by go zatrzymać, ponieważ „zawarto już wiele umów”, a dodatkowe dostawy gazu mają stanowić odpowiedź na odejście od energetyki jądrowej i węglowej.

– Pomimo to jest to projekt, który musi uwzględniać interesy bezpieczeństwa Ukrainy i innych państw w regionie – powiedziała i podkreśliła, że jako kanclerz mimo wszystko nie obiecywałaby niemożliwego, jak na przykład zatrzymanie Nord Stream 2. – To, czego chcemy, to gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy, by pozostała ona państwem tranzytowym. Musi to być zaznaczone w negocjacjach – mówiła AKK w wywiadzie dla ZDF.

ZDF/Michał Perzyński