Rosja: Dostawy gazu przez Ukrainę to najdroższa opcja

27 lutego 2019, 06:45 Alert
gazociąg gaz rurociąg
Gazociąg. fot. Gazprom

Dostawy gazu przez Ukrainę do Europy kosztują Rosję o 2-2,5 razy więcej, niż mają kosztować z wykorzystaniem szlaków alternatywnych, czyli istniejących Nord Stream 1 i Gazociągu Jamalskiego. To argument za spornym Nord Stream 2 przedstawiony przez Rosjan.

– Wynika to przede wszystkim z faktu, że ukraiński system przesyłowy gazu powstał około 50 lat temu – przekonywał minister energetyki Rosji Aleksander Nowak w wywiadzie dla Gazeta.ru. – Wówczas wykorzystywano stare technologie, przy znacznej deprecjacji aktywów i dużych stratach gazu przy przesyle – dodał.

Jego zdaniem nowe gazociągi: Nord Stream 2 i Turkish Stream powstają z wykorzystaniem najnowszej technologii gwarantującej efektywność przesyłu. Tymczasem Ukraina modernizuje sieć przesyłową gazu za wsparciem Unii Europejskiej.

Rosjanie dopuszczają możliwość utrzymania dostaw przez Ukrainę na mocy przedłużenia obowiązującego kontraktu przesyłowego. Ukraińcy odrzucają taką możliwość, domagając się podpisania nowej umowy, zgodnej z przepisami antymonopolowymi Unii Europejskiej. W maju odbędzie się kolejna runda procesu trójstronnego, czyli rozmów Komisja Europejska-Ukraina-Rosja o dostawach gazu przez terytorium ukraińskim po zakończeniu obecnego kontraktu z końcem 2019 roku.

Gazeta.ru/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Kto chce wykluczyć Komisję z rozmów o Nord Stream 2 i Ukrainie?