Ukraina apeluje do Zachodu po ataku na jej kluczową elektrociepłownię

11 kwietnia 2024, 15:45 Alert

W wyniku rosyjskiego ostrzału uległa uszkodzeniu Elektrociepłownia Trypilska, która dostarcza energię elektryczną między innymi w obwodzie kijowskim. Ukraina apeluje o pomoc Zachodu przy obronie przeciwlotniczej.

BM 21 Grad. Źródło: Wikimedia Commons

Financial Times poinformował, że Ukraina zniszczyła 18 z 42 rakiet wystrzelony przez Rosję. W wyniku ostrzału uszkodzona została Elektrociepłownia Trypilska leżąca 50 kilometrów na południe od Kijowa. Obiekt dostarczał energię elektryczną milionom mieszkańców obwodu kijowskiego, czerkaskiego i żytomierskiego. Według informacji nikt nie został ranny.

– Wszyscy nasi europejscy sąsiedzi i inni sojusznicy widzą, że Ukraina krytycznie potrzebuje systemów obrony powietrznej – powiedział prezydent Wołodymyr Zelensky cytowany przez Financial Times.

Dodał również, że jeżeli rosyjski ostrzał będzie kontynuowany i nie spotka się z silną odpowiedzią będzie to oznaczało globalne przyzwolenie na terroryzm.

Rosja zaatakowała również infrastrukturę energetyczną w Charkowie i obwodach zaporoskim, lwowskim i odeskim. Potwierdzono uszkodzenia obiektów energetycznych, ponad 200 osób zostało oddelegowanych do udzielenia pomocy. W Charkowie doszło do awaryjnych wyłączeń.

Financial Times przywołał apel Ukrenergo, krajowego operatora systemu przesyłowego, który zaapelował do Ukraińców o ograniczenie korzystania z urządzeń elektrycznych.

W amerykańskim Kongresie utknął projekt wsparcia Ukrainy w wysokości 60 miliardów dolarów. co spotkało się z krytyką Ukrainy oraz sojuszników m.in. Johna Kirby’ego koordynatora ds. komunikacji strategicznej w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu. Biały Dom wsparł Ukrainę jednorazowym pakietem wsparcia w wysokości 300 milionów dolarów. Czechy w odpowiedzi na apel Ukrainy, wraz z sojusznikami w tym Polską, zorganizowały dostawę ponad miliona sztuk amunicji, która ma trafić do broniącego się kraju.

Financial Times / Marcin Karwowski

Wolski: Francuskie atomówki mogą ochronić Europę, jeżeli będzie problem z USA w NATO (ROZMOWA)