Rosja: W styczniu zostaną zdjęte sankcje z Iranu

7 grudnia 2015, 15:50 Alert

(Reuters/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Rozmowy atomowe z Iranem w formacie P5+1 w Genewie.

Prawdopodobnie do końca roku nastąpi zakończenie wymiany irańskiego wzbogaconego uranu na niewzbogacony – informuje agencja Reuters, powołując się na rosyjskiego przedstawiciela przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Władimira Woronkowa.

Wcześniej irański wiceminister ropy Abbas Araghchi poinformował, że Teheran zamierza sprzedawać nadmiar wzbogaconego uranu w zamian za naturalny, a nie zmniejszać jego koncentrację. Zgodnie z oczekiwaniami wzbogacony uran będzie dostarczany do Rosji.

Rosjanin dodał także, że w styczniu wejdzie w życie umowa dotycząca irańskiego programu jądrowego. Nastąpi to jeśli Teheran wykona główną część prac dotyczących ograniczenia wspomnianego programu. W tym dniu nastąpi także zniesienie większości nałożonych sankcji.

Rosjanie spodziewają się, że porozumienie jądrowe między Iranem a światowymi potęgami zostanie zrealizowane w styczniu 2016 roku, co ma doprowadzić do zniesienia sankcji. Do tego czasu Iran ma ograniczyć swój program jądrowy do ram wyznaczonych przez porozumienie w zamian za dostawy niewzbogaconego uranu z Rosji.

Tzw. „szóstka”, czyli kraje Rady dONZ i Niemcy, oczekują od Iranu, że przede wszystkim zredukuje do minimum ilości wzbogaconego uranu w jego zakładach. W skład grupy P5+1 wchodzą USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Niemcy.

Dnia 15 grudnia Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej zakończy śledztwo wnioskami w sprawie przeszłości tego programu, który według podejrzeń państw wprowadzających sankcje służył do pozyskania broni jądrowej. Raport Agencji Teheran zmierzał do tego celu do 2003 roku. Ogólna działalność jądrowa tego kraju miała być jednak pokojowa.