AlertEnergetykaSurowceWęgiel. energetyka węglowa

Krajowy popyt na węgiel w Rosji rekompensuje jej spadek eksportu

Wydobycie w Mieżdurieczensku w Obwodzie Kemerowskim - zagłębiu węglowym Rosji

Wydobycie w Mieżdurieczensku w Obwodzie Kemerowskim - zagłębiu węglowym Rosji

Mimo unijnego embarga rosyjska produkcja węgla spadła tylko o jeden procent. Blokadę eksportu kompensuje krajowe zużycie, które wzrosło o 7 mln ton. Ponadto Rosja jest wciąż znaczącym eksporterem węgla, sprzedając go głównie do Indii i Turcji. Niskie ceny sprzedaży nie przysporzą w tym roku dochodów do rosyjskiego budżetu w zakresie cła wywozowego.

Mimo embarga, Rosja dalej produkuje węgiel. Wzrosła krajowa konsumpcja

Wydobycie węgla w Rosji w okresie styczeń-sierpień 2022 roku spadło o niespełna jeden procent w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku – poinformował wiceminister energetyki Federacji Rosyjskiej Siergiej Mochalnikow. Jak podaje Neftegaz, spadek eksportu związany z unijnym embargiem na rosyjski węgiel został zrekompensowany przez krajowy popyt, który  od początku roku wzrósł o ponad 7 mln ton. Mówiąc o eksporcie wiceminister przypomniał, że w okresie przedsankcyjnym Federacja Rosyjska eksportowała do Europy ok. 50 mln ton węgla rocznie.

Mimo embarga udział rosyjskiego węgla w światowym eksporcie wynosi 17 procent. Po 10 sierpnia, kiedy został wdrożony zakaz importu surowca do Europy, Indie i Turcja stały się jednymi z jego największych odbiorców. Wcześniej Financial Times podał, że dostawy węgla do UE z Rosji w czerwcu wyniosły zaledwie 1,7 mln ton, czyli o 48 procent mniej niż w maju.

Pierwszy wicepremier Federacji Rosyjskiej Andriej Biełousow powiedział, że średnia cena sprzedaży rosyjskiego węgla w ramach kontraktów wynosi obecnie 130-140 dolarów za tonę. Rząd ustalił z firmami wydobywczymi graniczną cenę na cła wywozowe, która wynosi 15 dolarów za tonę. Oznacza to, że obecnie rosyjscy producenci węgla nie są objęci opłatą.

– Najprawdopodobniej w przyszłym roku raczej nie uda się zebrać czegokolwiek z ceł eksportowych od przemysłu węglowego – twierdzi Biełousow, cytowany przez Neftegaz.

Neftegaz/Szymon Borowski

Rosja utraciła 70 procent frachtu masowego na węgiel


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....
Szyb górniczy. Fot. KGHM

KGHM zbuduje trzy nowe szyby górnicze w Zagłębiu Miedziowym

KGHM wybuduje trzy nowe szyby górnicze na terenie Zagłębia Miedziowego. Gigant miedziowy rozpoczyna prace polegające na rozpoznaniu geologiczno-hydrologicznym projektów GG-2...

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Udostępnij:

Facebook X X X