Mimo unijnego embarga rosyjska produkcja węgla spadła tylko o jeden procent. Blokadę eksportu kompensuje krajowe zużycie, które wzrosło o 7 mln ton. Ponadto Rosja jest wciąż znaczącym eksporterem węgla, sprzedając go głównie do Indii i Turcji. Niskie ceny sprzedaży nie przysporzą w tym roku dochodów do rosyjskiego budżetu w zakresie cła wywozowego.
Mimo embarga, Rosja dalej produkuje węgiel. Wzrosła krajowa konsumpcja
Wydobycie węgla w Rosji w okresie styczeń-sierpień 2022 roku spadło o niespełna jeden procent w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku – poinformował wiceminister energetyki Federacji Rosyjskiej Siergiej Mochalnikow. Jak podaje Neftegaz, spadek eksportu związany z unijnym embargiem na rosyjski węgiel został zrekompensowany przez krajowy popyt, który od początku roku wzrósł o ponad 7 mln ton. Mówiąc o eksporcie wiceminister przypomniał, że w okresie przedsankcyjnym Federacja Rosyjska eksportowała do Europy ok. 50 mln ton węgla rocznie.
Mimo embarga udział rosyjskiego węgla w światowym eksporcie wynosi 17 procent. Po 10 sierpnia, kiedy został wdrożony zakaz importu surowca do Europy, Indie i Turcja stały się jednymi z jego największych odbiorców. Wcześniej Financial Times podał, że dostawy węgla do UE z Rosji w czerwcu wyniosły zaledwie 1,7 mln ton, czyli o 48 procent mniej niż w maju.
Pierwszy wicepremier Federacji Rosyjskiej Andriej Biełousow powiedział, że średnia cena sprzedaży rosyjskiego węgla w ramach kontraktów wynosi obecnie 130-140 dolarów za tonę. Rząd ustalił z firmami wydobywczymi graniczną cenę na cła wywozowe, która wynosi 15 dolarów za tonę. Oznacza to, że obecnie rosyjscy producenci węgla nie są objęci opłatą.
– Najprawdopodobniej w przyszłym roku raczej nie uda się zebrać czegokolwiek z ceł eksportowych od przemysłu węglowego – twierdzi Biełousow, cytowany przez Neftegaz.
Neftegaz/Szymon Borowski