Rosja wzmacnia swój kontyngent lotniczy na Białorusi

3 lutego 2023, 11:45 Alert

Według niezależnego białoruskiego projektu medialnego Białruskij Hajun, Rosja po zakończonych ćwiczeniach sił powietrznych Białorusi i Rosji pozostawiła swój kontyngent lotniczy na białoruskich lotniskach wojskowych. Oznacza to wzmocnienie dotychczasowych sił rozmieszczonych w tym kraju. 

Białoruś i Rosja. Źródło: freepik
Białoruś i Rosja. Źródło: freepik

Siły Powietrzne Rosji rozmieściły na terenie Białorusi swoje samoloty i śmigłowce w ramach prowadzonych od 16 stycznia do 1 lutego ćwiczeń lotniczych z wojskami Białorusi. Wśród przebazowanych samolotów znalazły się m.in bombowce frontowe Su-34, myśliwce Su-30 oraz Su-35 oraz śmigłowce Mi-8 oraz Mi-35. Po zakończeniu ćwiczeń nie odnotowano powrotu rosyjskich maszyn do macierzystych baz na terenie Rosji.

Rosja jednocześnie regularnie podrywa samoloty Mig-31K, które są zdolne do przeprowadzania uderzeń rakietowych na cele ukraińskie z wykorzystaniem pocisków balistycznych Kindżał. Rakiety te są trudne do wykrycia i zestrzelenia przez ukraińską obronę powietrzną.

Na terenie Białorusi na stałe obecnie stacjonuje grupa wojsk rosyjskich, które szkolą się w ramach mobilizacji. Według danych, co najmniej 10 tys. rosyjskich żołnierzy jest rozmieszczonych w ramach regionalnego zgrupowania wojskowego Rosji i Białorusi, które zostało uformowane na jesieni zeszłego roku.

Białaruskij Hajun/Mariusz Marszałkowski

Putin oskarża Ukrainę o szantaż gazowy i uznaje niepodległości marionetkowych republik