Rosja za przedłużeniem porozumienia naftowego

15 maja 2017, 06:45 Alert

Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak poinformował, że w maju i w czerwcu Moskwa utrzyma obniżkę wydobycia ropy o 300 tys. baryłek dzienny.

Według polityka obecnie omawiane są parametry redukcji wydobycia w przypadku przedłużenia obowiązywania porozumienia naftowego. Według niego jest mało prawdopodobne, aby wskaźniki te uległy zmianie, a rozmowy dotyczą przedłużenia obecnych warunków układu. Rosja zrealizowała w kwietniu zobowiązania dotyczące zmniejszenia wydobycia. W ramach porozumienia zadeklarowała, że zmniejszy je o 300 tys. baryłek dziennie w porównaniu z poziomem z października 2016 roku

Porozumienie naftowe

W dniach 24-25 maja na szczycie w Wiedniu kartel naftowy OPEC i Rosja odbędą oficjalne spotkanie, aby rozmawiać o przedłużeniu porozumienia naftowego o kolejne pół roku. Obecnie większość państw członkowskich kartelu opowiada się za jego przedłużeniem.

Podczas szczytu w listopadzie 2016 roku OPEC uzgodnił zmniejszenie wydobycia ropy o 1,2 mln baryłek dziennie w porównaniu z październikiem ubiegłego roku w celu podniesienia ceny baryłki na giełdach. W grudniu 11 państw spoza kartelu zgodziło się na redukcję wydobycia o 558 tys. baryłek dziennie. Jednak nie wszyscy producenci spoza OPEC wywiązują się z tego zobowiązania.

Rosja za przedłużeniem układu

Przypomnijmy, że 8 maja minister Nowak mówił, że popiera przedłużenie obowiązywania porozumienia naftowego. Zdaniem Moskwy inicjatywa kartelu jest efektywna, a państwa spoza OPEC popierają jej przedłużenie na okres po 2017 roku.

Warto również zaznaczyć, że wśród tych państw jest Arabia Saudyjska. Zdaniem saudyjskiego ministra ropy Khalida al-Faliha podczas gdy w Stanach Zjednoczonych wzrasta wydobycie ropy z łupków, a niektóre rafinerie zostały wyłączone ze względu na konserwację, wydobywcy ropy są zdeterminowani, aby ograniczyć rosnące rezerwy surowca. Wyraził również przekonanie, że porozumienie naftowe zostanie przedłużone o kolejne pół roku, a być może i dłuższy okres.

RBK/Piotr Stępiński

Jakóbik: Kończy się zmowa milczenia wokół porozumienia naftowego