Rosja pobiła szesnastoletni rekord zanieczyszczenia powietrza

17 listopada 2020, 09:00 Alert

Według raportu FinExpertiza Rosja w 2020 roku ustanowiła szesnastoletni rekord zanieczyszczenia powietrza. Liczba przypadków w tym roku jest już trzykrotnie wyższa niż w poprzednim. Najbardziej zanieczyszczonymi regionami są Samara i Orenburg, a także Buriacja.

komin zanieczyszczenie

Fatalna jakość powietrza

W bieżącym roku odnotowano rekordową liczbę przypadków wysokiego i ekstremalnie wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza. Po wiosennym lockdownie w większości regionów wzrost liczby odnotowanych zanieczyszczeń przyspieszył – liczba toksycznych emisji do atmosfery przez dziewięć miesięcy od początku roku przekroczyła maksimum sprzed dziesięciu lat o ponad 30 procent, a w porównaniu z 2019 rokiem ilość zanieczyszczeń wzrosła trzykrotnie.

Już w pierwszych miesiącach zimowych 2020 roku ilość zanieczyszczeń powietrza odnotowanych przez specjalistów Federalnej Służby Hydrometeorologii i Monitoringu Środowiska (Roshydromet) wzrosła o półtora raza w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – z 27 do 44 przypadków. Wiosną, która była okresem dni wolnych od pracy i kwarantanny z powodu pandemii, końca czerwca odnotowano tylko dwa przypadki wysokiego zanieczyszczenia powietrza. W efekcie w pierwszym kwartale 2020 roku pobito pięcioletni rekord poziomu zanieczyszczenia powietrza w Rosji.

Według raportu głównymi zanieczyszczeniami w regionach są benzopiren, toksyczny produkt spalania i niebezpieczny czynnik rakotwórczy, a także siarkowodór, trujący gaz powstający w zakładach przemysłowych i na wysypiskach śmieci. Odnotowano również liczne przypadki zanieczyszczenia powietrza ołowiem, formaldehydem, etylobenzenem, chlorowodorem, tlenkiem węgla i dwutlenkiem azotu.

Finanz/Mariusz Marszałkowski

Kolejna katastrofa ekologiczna w rosyjskiej części Arktyki