Rosja zatrzymuje dostawy przez Ropociąg Przyjaźń na Ukrainie

9 sierpnia 2022, 15:45 Alert

Rosyjski Transnieft informuje, że przez brak możliwości opłacenia taryfy za dostawy przez Ukrainę musiał wstrzymać dostawy ropy przez ten kraj i południową nitkę Ropociągu Przyjaźń. Dostawy nitką północną do Polski i Niemiec nie zostały ograniczone, choć te kraje zamierzają je porzucić do końca roku.

Remont ropociągu Przyjaźń na Białorusi. Fot. BELTA
Remont Ropociągu Przyjaźń na Białorusi. Fot. BELTA

Transnieft podał, że sankcje zachodnie za atak Rosji na Ukrainę uniemożliwiły mu płatność na konto operator ropociągów na Ukrainie Ukrtransnafty i przez to musiał zatrzymać dostawy południową nitką Ropociągu Przyjaźń.

Ropa Brent zareagowała wzrostem wartości o 2 dolary pomimo trendu spadkowego, który jest tłumaczony obawami o recesję. Nitka przez Ukrainę zaopatruje w ropę Europę południową, w tym Węgry opowiadające się przeciwko sankcjom na dostawy tego surowca z Rosji. Polska i Niemcy odbierają dostawy przez północną nitkę Ropociągu Przyjaźń, ale deklarują, że porzucą je do końca roku. Unia Europejska wprowadziła embargo na dostawy morskie ropy rosyjskiej, ale nie zdecydowała się na blokadę lądową wskutek oporu Węgrów.

Reuters/Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Poprawa: Polska powinna zainwestować w drugi naftoport (ROZMOWA)