AlertWszystko

Rosja zwiększa eksport ropy do Chin, ale liderem jest Arabia Saudyjska

Tankowiec. Fot. Wikimedia Commons

Tankowiec. Fot. Wikimedia Commons

(Interfax/Piotr Stępiński)

Jak poinformował chiński Główny Urząd Celny, w styczniu 2016 roku w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym Chiny o 15 procent zwiększyły import ropy z Rosji do 3,368 mln ton.Jednak w porównaniu z grudniem odebrany przez Państwo Środka wolumen zmniejszył się o 30 procent (z 4,811 mln ton.).

W ubiegłym miesiącu Arabia Saudyjska była liderem pod względem dostaw ropy do Chin – 4,233 mln ton. Jednakże w porównaniu ze styczniem 2015 roku oznacza to spadek o 2 procent, a w stosunku do grudnia 2015 roku o 5,3 procent.

Import ropy z Angoli, która pod tym względem zajmowała trzecie miejsce w ujęciu rocznym, zmniejszył się o 7,5 procent do 3,030 mln ton. W grudniu dostawy z tego kierunku wyniosły 3,337 mln ton.

Pekin o 15,7 procent zmniejszył dostawy surowca z Kazachstanu do 0,354 mln ton a w porównaniu do grudnia wyniósł 6,4 procent.

W grudniu ubiegłego roku Rosja zwiększyła wolumen dostaw ropy do Chin do 4,81 mln ton, co oznacza wzrost o 29 procent w porównaniu z 2014 rokiem. Z opublikowanego we wtorek 26 stycznia przez chiński Główny Urząd Celny raportu wynika, że Rosja pod tym względem zajęła pierwsze miejsce wśród pozostałych państw eksportujących ropę naftową.

W zeszłym miesiącu Rosja wyprzedziła Arabię Saudyjską, która dostarczyła do Państwa Środka 4,47 mln ton (spadek o 1,2 procent) zajmując drugie miejsce.

W 2015 roku Rosja czterokrotnie zajmowała pozycję lidera pod względem eksportu surowca do Chin: w maju, wrześniu, listopadzie i grudniu

Na koniec ubiegłego roku w łącznym rozrachunku Rosja zajęła drugie miejsce pod względem eksportu ropy do Chin – 42,43 mln ton (wzrost w stosunku rok do roku – 28 procent). Pozycję lidera zajęła Arabia Saudyjska eksportując do Chin 50,55 mln ton ropy (wzrost w stosunku rok do roku – 1,78 procent).

Ponadto według raportu opublikowanego przez Instytut Badań Ekonomicznych i Technologii przy spółce CNPC w 2015 roku zależność Pekinu od importu ropy po raz pierwszy przekroczyła poziom 60 procent (60,6 procent). Zgodnie z prognozami na koniec 2016 roku ma on wzrosnąć do poziomu 62 procent.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X