Rosjanie chcą przetestować w boju nowego drona

7 kwietnia 2024, 07:00 Alert

Rosja chce przetestować bezzałgowy pojazd lądowy Zubilo w warunkach polowych. Dron ma służyć m.in. do transportu rannych i wyposażenia.

Flaga Rosji. Źródło: freepik
Flaga Rosji. Źródło: freepik

Bulgarian Military poinformował o przekazaniu rosyjskiemu wojsku nowego wielofunkcyjnego drona Zubilo. Jest to pojazd UGV (ang. Unnamed Ground Vehicle – bezzałogowy pojazd lądowy), który ma pełnić funkcję transportową przewożąc zapasy oraz rannych żołnierzy. Pojazd nie został jeszcze wdrożony do regularnej służby, według informacji rosyjskich, jest wyposażony w silnik o mocy 350 koni mechanicznych, jest w stanie osiągnąć na drodze prędkość 100 km/h i pokonać nachylenie o maksymalnym kącie 30 stopni. W części załadunkowej będzie w stanie przewieźć do trzech ton, w zależności od konfiguracji. Według Rosjan przedni pancerz drona jest w stanie wytrzymać trafienie pocisku 30 mm. Pojazd powstał na podstawie części wyprodukowanych przez firmę Kamaz.

Bułgarski portal pisze, że zdalna kontrola jest możliwa do dziesięciu kilometrów, nie biorąc pod uwagę prób zakłócenia przy użyciu WRE. Alternatywą ma być sterowanie za pośrednictwem wystrzelonego drona, który będzie stanowił przekaźnik sygnału. Bulgarian Military informuje też o alternatywnych sposobach sterowania np. z użyciem wiązki laserowej czy okablowania. Zubilo ma też pełnić funkcję mobilnej stacji ładowania dla innych bezzałogowców umożliwiając im sprawniejsze działanie w polu.

Nie ma jeszcze informacji na temat wykorzystania pojazdu w warunkach polowych podczas agresji na Ukrainę.

Bulgarian Military / Marcin Karwowski

Karwowski: Drony to wojskowa awangarda elektryków