AlertWszystko

Rosjanie chcą wznowienia rozmów w sprawie ropociągu Burgas-Aleksandropolis

(Prime/Piotr Stępiński)

Jak poinformował rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak, Moskwa jest gotowa do wznowienia rozmów w sprawie ropociągu Burgas-Aleksandropolis. Kwestia zostanie omówiona  w piątek (19.06) z bułgarską minister energetyki Temenujką Petkową.

– Poprzemy budowę ropociągu jeśli będzie on ekonomicznie opłacalny – powiedział Nowak. Na pytanie dziennikarzy czy Bułgaria jest gotowa wznowić rozmowy w tej sprawie odpowiedział ,,Omówimy tą kwestę dzisiaj”.

W założeniu ropociąg Burgas-Alexandroupolis ma liczyć 300 km i transportować blisko 50 mln ton ropy rocznie. W porcie w Burgas ma powstać odpowiednia infrastruktura do przyjmowania rosyjskiego surowca, skąd docelowo ma trafiać do Grecji a potem tankowcami transportowany dalej z pominięciem zatłoczonych punktów odbioru zlokalizowanych w tureckich cieśninach.

Na uwagę zasługuje fakt, że perswazja Kremla, przynajmniej na początku negocjacji, okazała się skuteczna. Władze w Sofii odpowiedziały pozytywnie na argumentację rosyjską, która opierała się na założeniu, że ropociąg można zastąpić istniejącą magistralą Samsum-Cejhan. Zmiana władzy w Bułgarii i rządy Bojko Borisowa pokrzyżowały te plany.

Warto podkreślić, iż projekt Burgas-Aleksandropolis był ściśle połączony z innym tj. ropociągiem AMBO. Swój początek miał mieć w Burgas, skąd przez 900 km byłby poprowadzony poprzez terytorium Bułgarii, Macedonii aż do nadmorskiej miejscowości Vlore w Albanii. AMBO miał dostarczać surowiec znad basenu Morza Kaspijskiego oraz Rosji do państw tranzytowych w Europie. Od 2011 roku projekt pozostaje na deskach kreślarskich. W grudniu 2012 roku bułgarski rząd poinformował o zamiarze rozwiązania obowiązującej umowy międzyrządowej w sprawie budowy transbałkańskiego ropociągu. Wówczas tamtejszy minister finansów Simeon Djankow powiedział, że rząd postanowił podjąć decyzję o rezygnacji z udziału w projekcie ze względu na jego ekonomiczną nieopłacalność. Z kolei rosyjska spółka Transnieft stwierdziła, że projekt jest zamrożony i w przyszłości strony mogą do niego wrócić.

Więcej informacji:

Stępiński: Syndrom sztokholmski Bułgarii wobec Rosji


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X