Rosjanie liczą na nowe otwarcie ws. OPAL

2 czerwca 2015, 07:43 Alert

(Interfax Energy/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Gazociąg Nord Stream i jego odnogi - OPAL i NEL. Fot. Konsorcjum Nord Stream.

Jak poinformowała agencja Interfax Energy, zdaniem rosyjskiego ministra energetyki Aleksandra Nowaka negocjacje w sprawie udostępnienia 100 procent przepustowości gazociągu OPAL dla Gazpromu mogą przejść do kolejnego etapu .

Wstępne porozumienie w sprawie wykorzystania pełnej przepustowości magistrali zostało osiągnięte w październiku 2013 roku jednakże po dwóch latach od tego wydarzenia zarówno niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci Energetycznych jak i Komisja Europejska nie wyraziły na nią zgody. Dostęp do infrastruktury jest limitowany przez regulacje trzeciego pakietu energetycznego, który warunkuje wolność dostępu do przepustowości dla wszystkich zainteresowanych w oparciu o zasadę third party access (TPA). KE i krajowy regulator mogą zwolnić czasowo określony fragment infrastruktury spod tego reżimu. W przypadku wspomnianego OPAL, Gazprom otrzymał zwolnienie dla 50 procent przepustowości.

W poprzedniej kadencji Komisja Europejska razem z Gazpromem rozpoczęły rozmowy, które były kontynuowane z jej nowymi władzami przed złożeniem w marcu tego roku razem z Federalną Agencją ds. Sieci Energetycznych odpowiedniego wniosku w tej sprawie. W obliczu wojny na Ukrainie Bruksela usztywniła swoje stanowisko, podobnie jak w przypadku gazociągu South Stream, który został zastąpiony przez projekt Turkish Stream.

Gazociąg OPAL jest  lądową odnogą magistrali Nord Stream ciągnącą się wzdłuż linii Odry o przepustowości 36 mld m3 rocznie.

Czy ruchy Rosjan oznaczają powrót Nord Stream? Więcej w analizie BiznesAlert.pl