AlertWszystko

Rosjanie nie pomogą Grekom w budowie odnogi Turkish Stream

Tranzyt gazu przez Grecję - projekty. Grafika: Breugel.

(Prime/Piotr Stępiński)

Jest mało prawdopodobne aby warunki korzystania z programu kredytowego Międzynarodowego Funduszu Walutowego pozwoliły Grecji na zwrócenie się do Rosji w sprawie pomocy finansowej na potrzeby budowy gazociągu odprowadzającego surowiec od Turkish Stream – powiedział dziennikarzom rosyjski wiceminister finansów Sergiej Storczak.

– Program, który realizuje Grecja razem z MFW raczej ogranicza on suwerenne pożyczanie pieniędzy – powiedział Storczak.

Rosyjski polityk przypomniał także, że Unia Europejska jest największym kredytodawcą Grecji i ten sam kredytodawca z pewnością nałożył barierę dla finansowania z innych źródeł.

– Musimy spojrzeć na dokumentację kredytową, która zazwyczaj działa następująco: państwu uporczywie odradza się wchodzenia na rynki zagraniczne, w innych miejscach, oprócz Unii Europejskiej – stwierdził Storczak.

1 grudnia 2014 roku Gazprom oraz turecka spółka Botas podpisały memorandum w sprawie budowy gazociągu o przepustowości 63 mld m3 rocznie biegnącego z Rosji do Turcji po dnie Morza Czarnego. Licząca 1100 km magistrala ma dostarczyć na granicę turecko-grecką 47 mld m3 gazu. Podpisanie międzynarodowej umowy o budowie nowego gazociągu planowane jest w drugim kwartale bieżącego roku a surowiec ma nim popłynąć w grudniu 2016 roku. Nie jest to wiążąca deklaracja o budowie, a jedynie wyraz woli politycznej.

W chwili obecnej Rosja oraz Grecja są w trakcie prac nad memorandum dotyczącego budowy gazociągu od granicy z Turcją, przez który błękitne paliwo popłynie dalej do Europy. Przewiduje się, że grecki odcinek magistrali będzie biegł do granicy z Macedonią.

Wcześniej szef Gazpromu Aleksiej Miller poinformował, że europejskie firmy wyrażają zainteresowanie w uczestnictwie oraz kontynuacji budowy gazociągu przez terytorium Grecji. Zdaniem Millera koszt budowy tego odcinka Turkish Stream wyniesie 2 mld euro.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X