AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.RopaWęgiel. energetyka węglowa

Polska zapowie kolejne zmiany w przeddzień wygaśnięcia ultimatum gazowego Rosji

Inauguracja budowy Gazociągu Polska-Słowacja fot. BiznesAlert.pl

Rosjanie straszą, że jeżeli ich klienci nie przestawią się na ruble w płatnościach za gaz, nie będą możliwe dostawy. Polska odrzuciła taką możliwość, podobnie jak wiele krajów europejskich oraz G7 i szykuje własne komunikaty. Pierwszym z nich było ogłoszenie embargo na węgiel rosyjski, a kolejne mogą zostać przedstawione dzisiaj.

Fizyczne dostawy gazu rosyjskiego przez Gazociąg Jamalski w punkcie Mallnow na granicy Polski i Niemiec znów ustały. Eksport innymi szlakami jest kontynuowany bez ograniczeń pomimo niespełnionego oczekiwania Rosji, aby jej klienci rozliczali się w rublach.

Dostawy przez Jamał do Niemiec po raz kolejny w tym roku spadły do zera pozwalając na rewersowy import w kierunku wschodnim, z którego z chęcią korzystają klienci w Polsce. Dostawy przez Nord Stream 1, Słowację i Ukrainę są stabilne pomimo oczekiwania Rosji, że jej klienci przestawią się z płatności w dolarach na ruble, które zostało odrzucone przez G7, Polskę i wielu innych klientów.

Prezydent Władimir Putin zlecił, aby płatności w rublach zostały wdrożone do końca marca. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ostrzegał, że jeśli nie będzie opłat, nie zostanie dostarczony gaz.

Tymczasem Polacy zadeklarowali embargo na węgiel z Rosji i planują kolejne ogłoszenia na konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego, minister klimatu Anny Moskwy oraz prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Polska zabiegała o unijne embargo na węgiel, gaz i ropę z Rosji za jej atak na Ukrainę. Do tej pory kraje członkowskie nie doszły do konsensusu w tej sprawie.

Reuters/Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...
Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Udostępnij:

Facebook X X X