Rosjanin miał podglądać energetykę Norwegii dronami. Sąd nie widzi problemu

8 grudnia 2022, 07:00 Alert

Syn oligarchy rosyjskiego Władimira Jakunina został zwolniony w aresztu w Norwegii po oczyszczeniu z zarzutów nielegalnego używania dronów do obserwacji infrastruktury energetycznej. Okazuje się, że mógł to robić legalnie.

Samoloty F35 w pobliżu platformy wydobywczej. Fot. Forsvaret
Samoloty F35 w pobliżu platformy wydobywczej. Fot. Forsvaret

Sąd apelacyjny Norwegii uznał, że użycie dronów w Norwegii nie jest zakazane prawem pomimo zarzutów wobec Andrieja Jakunina posiadającego paszporty brytyjski i norweski z 17 października o nielegalnym używaniu dronów w Norwegii. Sąd apelacyjny ocenił 27 października, że drony nie są zakazane w ramach sankcji unijnych wobec Rosji. Teraz syn oligarchy rosyjskiego zarządzającego Kolejami Rosyjskimi został zwolniony z aresztu. Jakunin junior musi poczekać jeszcze na ostateczny wyrok po apelacji.

Norwedzy zatrzymali w październiku co najmniej pięciu Rosjan przyglądających się rzekomo infrastrukturze energetycznej z użyciem dronów. NATO zwiększyło czujność po sabotażu Nord Stream 1 i 2 oraz innych incydentach w energetyce z przełomu września oraz października tego roku. Część przywódców zachodnich oskarżyła o nie Rosję, która odwdzięczyła się oskarżeniami pod adresem Wielkiej Brytanii oraz USA.

Bezpieczeństwo infrastruktury energetycznej w Norwegii jest istotne z punktu widzenia dostaw gazu do Polski za pomocą gazociągu Baltic Pipe a także dywersyfikacji dostaw węglowodorów do Europy w dobie inwazji Rosji na Ukrainie. NATO zapewniło wzmocnienie obrony sojuszniczej infrastruktury tego typu.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Godzimirski: Po sabotażu Nord Stream 1 i 2 można się spodziewać wszystkiego (ROZMOWA)