AlertEnergetykaGaz.RopaSurowce

Rosjanom nie idzie z węglowodorami, więc chcą wydobywać lit

Kopalnia litu fot.Stockphoto

Kopalnia litu fot.Stockphoto

Rosyjskie koncerny naftowo-gazowe chcą produkować lit, aby zrekompensować straty związane z sankcjami zachodnimi na węglowodory. Ten miękki srebrnobiały metal jest wykorzystywany m.in. w przemyśle kosmicznym i jądrowym.

Największe rosyjskie koncerny naftowo-gazowe planują rozpoczęcie komercyjnej produkcji litu. Chcą w ten sposób zrekompensować sobie straty po sankcjach na węglowodory z Rosji, wprowadzonych przez Zachód.

Według wyliczeń analityków rosyjskiej agencji Vygon Consulting, koncerny mogą zarobić do 13 miliardów dolarów rocznie na sprzedaży litu pozyskiwanego z wód gruntowych na rodzimych polach. Ich zdaniem, wydobycie w Rosji może sięgnąć do 397 tys. ton węglanu litu do 2040 roku.

Obecnie Rosja nie wydobywa litu, do 2022 roku importowała około 9 tys. ton rocznie, głównie z Chile i Argentyny. Ten miękki srebrnobiały metal jest wykorzystywany w kompleksie wojskowo-przemysłowym, przemyśle kosmicznym i jądrowym. Do tej pory rosyjskie koncerny naftowo-gazowe prowadziły jedynie pilotażowe projekty produkcji litu. Rosjanie twierdzą jednak, że wiele z nich jest gotowych do rozpoczęcia pracy komercyjnej.

Kreml przewiduje w oficjalnej strategii, że całkowite krajowe wydobycie litu do 2030 roku wyniesie 68 tys. ton. Co ciekawe, będzie to trzykrotność popytu w Rosji, który kształtuje się na poziomie 20,5 tys. ton.

Resource World / Jędrzej Stachura

Polskie wydobycie broni się przed rozporządzeniem metanowym i celuje w lit w Chile


Powiązane artykuły

Producent autobusów zeroemisyjnych wyszedł nad kreskę. Po 2 latach

Znany producent miejskich autobusów, głównie zero i niskoemisyjnych oraz trolejbusów po dwóch latach strat wyszedł nad kreskę. Skonsolidowany zysk netto...
Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Umowa Mercosur dzieli branżę winiarską. Obawy też w Polsce

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. Mimo protestów europejskich rolników, duńska prezydencja chce ją sfinalizować do końca roku. Otwarcie europejskich...

Udostępnij:

Facebook X X X