AlertWszystko

Spór o prawa człowieka w Azerbejdżanie zagraża strategicznym projektom gazowym UE

Gazociągi Korytarza Południowego, BP

(Azadliq/Julia Krajcarz/Wojciech Jakóbik)

W pierwszych 6 miesiącach bieżącego roku aż 86,7% eksportu Azerbejdżanu stanowiły ropa i gaz, a ich głównymi odbiorcami były i są kraje europejskie.

W tworzących się nowych relacjach pomiędzy Azerbejdżanem a Unią Europejską (związanych głównie z wezwaniami przedstawicieli instytucji europejskich do uwolnienia więzionych dziennikarzy, ujawniających korupcję polityczną i gospodarczą w Azerbejdżanie oraz oskarżeniami instytucji Unii Europejskiej wobec rodziny prezydenta, Ilhama Aliyeva, w związku z defraudacją znacznych sum pieniędzy), pojawiają się głosy, iż być może władze w Baku, wzorem Rosji, nałożą sankcje na towary europejskie sprowadzane do Azerbejdżanu.

Powstaje pytanie czy to bardziej Europa potrzebuje azerskich surowców energetycznych, czy Azerbjdżan europejskich towarów i kontaktów?

– Azerbejdżan jest jedynie 35-tym w kolejności krajem na liście tych, z którymi Unia Europejska prowadzi wymianę handlową (na tej liście z kolei Rosja zajmuje 3-cie miejsce). Wciąż trudno powiedzieć, aby to Europa była zależna od wymiany towarowej z Azerbejdżanem (z pewnym wyjątkiem dla surowców energetycznych). Na liście importerów do Unii Europejskiej Azerbejdżan zajmuje 26-te miejsce, a na liście państw, do których Unia eksportuje swoje towary Azerbejdżan zajmuje 56-te miejsce – pisze gazeta Azadliq tworzona przez azerbejdżańską opozycję.

Według informacji podanej przez Państwowy Komitet Statystyczny Azerbejdżanu w ciągu 6 pierwszych miesięcy 2015 roku w ogólnej wymianie handlowej Azerbjdżanu aż 45% przypadło na kraje europejskie, a to znaczy że z 15 największych partnerów gospodarczych Azerbejdżanu Unia Europejska zajmuje 7-me miejsce.

Patrząc na poszczególne kraje europejskie, należy zauważyć, że prawie 23% azerskiego eksportu kierowana jest do Włoch, 11,9 %  do Niemiec, 7,38 % do Francji, 5,37 % do Czech, 3,92 % do Austrii i 3,39 do Hiszpanii.

Ponadto najważniejsza istniejąca i powstająca (gazociągi transadriatycki – TAP, transanatolijski – TANAP) azerska infrastruktura przesyłowa surowców energetycznych jest zorientowana na kierunek europejski.

Także od stycznia do czerwca bieżacego roku, biorąc pod uwagę regiony tzw. portfel inwestycyjnego azerskiego Funduszu Naftowego – aż 57,28% przypadło na kraje europejskie.

W latach 2007-2015, w ramach różnego typu programów edukacyjnych azerscy studenci mogli całkowicie lub częściowo studiować za granicą w krajach europejskich. W skali wszystkich wyjeżdżających 27,7% studentów wybrało Wielką Brytanię, 13,7 % Niemcy, w dalszej kolejności Francję, Szwecję i Włochy.

Groźba azerskich sankcji wobec Europy wydaje się zatem bardziej szkodliwa dla strony azerskiej niż europejskiej – konkludują autorzy portalu.

Wprowadzenie sankcji jest zatem mało prawdopodobne ale rosnące napięcie między Baku a Brukselą w związku z tematem praw człowieka może utrudnić współpracę przy projektach energetycznych.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X