Rośnie popularność fotowoltaiki na Ukrainie

18 maja 2017, 14:30 Alert

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl. Ukraina będzie w tym roku jednym ze środkowoeuropejskich liderów jeśli chodzi o potencjał przyłączonych elektrowni fotowoltaicznych. Ukraiński rynek PV to jak się okazuje – nie tylko duże farmy fotowoltaiczne – ale także coraz bardziej zauważalny jest rozwój segmentu mikroinstalacji PV.

26.09.2014 Przejazdowo. Farma paneli słonecznych ENERGA. fot. Paweł Wyszomirski/ www.redseven.pl

Ukraińska agencja rządowa SAEE, która odpowiada za działania związane z efektywnością energetyczną, podaje, że w ubiegłym roku na Ukrainie powstały elektrownie fotowoltaiczne o mocy 99,1 MW. To niemal 10-krotnie lepszy wynik niż osiągnięty w 2015 r. Na koniec ubiegłego roku potencjał fotowoltaiki na Ukrainie miał wzrosnąć do 530,8 MW, nie licząc farm fotowoltaicznych na zaanektowanym przez Rosjan Krymie.

W tym roku do sieci na Ukrainie mogą zostać podłączone elektrownie PV o mocy rzędu kilkuset MW, a w przygotowaniu jest projekt ogromnego parku fotowoltaicznego, który ma powstać w regionie Czarnobyla i którego moc ma sięgnąć 1 GW.

Co sprawia, że fotowoltaika rozwija się na Ukrainie, której problemem jest niestabilna sytuacja polityczna i ekonomiczna, a także wysokie oprocentowanie kredytów, które może zdławić wszelkie zyski z produkcji energii?

Obecne stawki za sprzedaż energii z naziemnych farm fotowoltaicznych na Ukrainie należą do najwyższych w Europie. Wynoszą około 0,16 EUR/kWh (ok. 0,68 PLN/kWh) i mają obowiązywać w przypadku instalacji uruchamianych do końca br. Natomiast dla elektrowni PV uruchamianych w latach 2017-19 taryfa za sprzedaż energii ma wynosić ok. 0,15 EUR/kWh.

Okazuje się, że rynek fotowoltaiczny na Ukrainie to nie tylko segment dużych farm fotowoltaicznych, ale raczkować zaczyna również segment małych systemów PV.

Jak wynika z danych SAEE, w I kwartale br. do sieci podłączono na Ukrainie około 200 domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 3,4 MW. Na koniec 2015 r. łączna moc takich instalacji w tym kraju miała wynosić tylko 2,2 MW, na co złożyły się 244 mikroinstalacje, rok później wzrosła do 16,7 MW, na co złożyło się 1109 mikroinstalacji, a na koniec pierwszego kwartału 2017 r. wyniosła 20,05 MW.

To zasługa ukraińskiej wersji net-meteringu, w ramach którego gospodarstwa domowe mogą sprzedawać nadwyżki energii pozostającej po zbilansowaniu po cenie rzędu 0,18 EUR/kWh. Ta regulacja obejmuje systemy fotowoltaiczne o mocy do 30 kW.

SAEE szacuje, że od czasu wprowdzenia net-meteringu, rynek mikroinstalacji PV rośnie na Ukrainie w tempie przynajmniej 40-50 proc. na kwartał, a z własnej energii korzysta już ponad 1,3 tys. ukraińskich rodzin.

Gramwzielone.pl