Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Ministerstwo Energii, powołując się na dane Urzędu Regulacji Energetyki, podało informacje o potencjale odnawialnych źródeł energii zainstalowanym w Polsce na koniec III kwartału 2016 r. Informacje na ten temat znajdziemy w OSR do projektu rozporządzenia na temat aukcji w 2017 r.
Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Energii wynika, że na koniec września br. moc zainstalowana źródeł OZE w Polsce wzrósł do 8 381 MW.
Na ten wynik składają się elektrownie wiatrowe o mocy 5 788 MW (w tym 5 MW to instalacje zaliczone do grupy „małe elektrownie wiatrowe”), elektrownie biomasowe o mocy 1 273 MW, elektrownie wodne o mocy 9 90 MW, elektrownie biogazowe o mocy 233 MW oraz elektrownie fotowoltaiczne o mocy 97 MW.
Potencjał na poziomie 8 381 MW zanotowany na koniec III kwartału br. oznacza wzrost w porównaniu do końca II kwartału br. o 140 MW. Tak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki.
Zgodnie z danymi URE, na koniec II kwartału 2016 r. potencjał OZE w Polsce wynosił w sumie 8 241 MW.
Na ten wynik składał się potencjał elektrowni wiatrowych (5660 MW), elektrowni biomasowych (1273 MW), elektrowni wodnych (987 MW), biogazowni (229 MW), a także elektrowni słonecznych o mocy 91,8 MW.
Dane URE uwzględniają instalacje, w przypadku których wydano koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej, uwzględnianych w rejestrze wytwórców energii w małej instalacji, rejestrze wytwórców biogazu rolniczego lub mikroinstalacji, w przypadku których wnioskowano o wydanie świadectw pochodzenia (zielonych certyfikatów).
Szczególnie w grupie elektrowni fotowoltaicznych ich łączny potencjał w Polsce jest znacznie większy, jeśli uwzględnilibyśmy również elektrownie fotowoltaiczne w grupie mikroinstalacji, które funkcjonują poza systemem zielonych certyfikatów i w przypadku których nie trzeba występować o koncesję.
Gramwzielone.pl