AlertEnergetykaGaz.

Rosnieft i BP będą współpracować przy produkcji wodoru

fot. Rosnieft

Rosnieft oraz BP podpisały porozumienie o współpracy strategicznej w dziedzinie technologii zeroemisyjnych, paliw alternatywnych oraz wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.

Przymierze gigantów

Obie firmy chcą połączyć potencjał i doświadczenie w opracowywaniu nowych technologii, m.in produkcji wodoru z OZE.

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej w 2020 roku OZE odpowiadały za około 90 procent wzrostu wszystkich mocy wytwórczych na świecie. – Rozwój odnawialnych źródeł energii na polach naftowych jest jednym z najpopularniejszych kierunków ograniczania śladu węglowego z produkcji. To logiczne, że Rosnieft również zamierza iść w tym kierunku – mówi Daria Kozłowa, dyrektor zespołu regulacji paliw i energii w Vygon Consulting.

Według niej, Rosja ma odpowiednie warunki klimatyczne do rozwoju OZE. W Arktyce średnia roczna prędkość wiatru przekracza 6 m/s na lądzie i 8-9 m/s na morzu, co jest porównywalne z warunkami panującymi na Morzu Północnym, gdzie moc zainstalowana morskich farm wiatrowych osiągnęła 22,1 GW w 2019 roku.

Kozłowa podkreśla, że obecnie 20 procent, a w nieodległej przyszłości ponad 30 procent rosyjskiego wydobycia ropy będzie realizowana w obszarach arktycznych o dobrych bądź bardzo dobrych parametrach wietrzności.

Współpraca miałaby być korzystna dla obu podmiotów. Zgodnie ze strategią BP, w ciągu 10 lat planuje zwiększyć swoje roczne inwestycje w technologie niskoemisyjne dziesięciokrotnie, do około pięciu miliardów dolarów rocznie, aktywnie rozwijając energię odnawialną, rozwój w dziedzinie energii wodorowej i technologie dla wychwytywanie i przechowywania dwutlenku węgla. Rosnieft z kolei chce do 2035 roku znacznie zredukować emisje gazów towarzyszących podczas wydobycia ropy i gazu, głównie metanu. Ponadto, może być interesującym partnerem z racji posiadania dużych zasobów gazu, z którego można wytwarzać niebieski wodór, znacznie czystszy podczas spalania niż sam gaz ziemny.

Wiedomosti/Rosnieft/BP/Mariusz Marszałkowski

Fedorska: Czy wodór popłynie razem z gazem?

 

 


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X