AlertWszystko

Rosnieft chce uczestniczyć w Turkish Stream

(RIA Novosti/Interfax/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)

Według posiadanych przez agencję RIA Novosti uwag Rosnieftu dotyczących projektu koncepcji rozwoju wewnętrznego rynku gazu rosyjska spółka opowiada się za uczestnictwem niezależnych wydobywców gazu w zorientowanych na eksport projektach Gazpromu – nie tylko w odniesieniu do gazociągu Siła Syberii ale także w Turkish Stream – w celu optymalizacji kosztów z nimi związanych.

Odpowiednie uwagi zostały przekazane 14 lipca dla wiceministra energetyki Kiriła Mołodcowa przez wiceprezes Rosnieftu Larisę Kalandy. Źródło agencji w resorcie potwierdził otrzymanie przez Mołodcowa pisma w tej sprawie, którego brak jest ze strony rosyjskiej spółki.

– Rozwój systemu w interesie jedynego dostawcy wyklucza możliwość optymalizacji poprzez współpracę uczestników branży, w tym możliwość optymalizacji kosztów w ramach maksymalnie kapitałochłonnych projektów eksportowych takich jak Siła Syberii oraz Turkish Stream – napisała w piśmie Kalandy.

Biegnący po dnie Morza Czarnego gazociąg ma liczyć 1100 km i będzie składał się z czterech nitek, które swój koniec mają znaleźć na granicy turecko-greckiej gdzie dostarczone będzie 47 mld m3 gazu. Rosjanie oczekują, że powstanie tam hub gazowy a państwa Unii Europejskiej zapewnią we własnym zakresie możliwości transportu gazu i jego przyjęcia na swoje terytoria. Międzyrządowa umowa dotycząca budowy Turkish Stream miała w założeniu zostać podpisana jeszcze w drugim kwartale bieżącego roku a pierwszy gaz ma popłynąć w grudniu 2016 roku.

Należy pamiętać, że w sprawie Turkish Stream obydwie strony nie mają jeszcze odpisanych żadnych obowiązujących porozumień. Gazprom i turecki koncern naftowy Botas podpisały 1 grudnia 2014 r. memorandum o budowie gazociągu o przepustowości 63 mld m3 rocznie z Rosji do Turcji.

Według wcześniejszych informacji agencji Interfax Rosnieft chciałby dostarczać niewielki wolumen gazu poprzez gazociąg Siła Syberii. Z kolei Gazprom stara się utrzymać monopol na eksport błękitnego paliwa przy użyciu rur. Jako rozwiązanie problemu z dostawami gazu Gazprom zaproponował Rosnieftowi kupno jego surowca po cenach krajowych.

Ministerstwo energetyki optuje za kompromisowym wariantem, w którym eksportowy monopol Gazpromu zostanie utrzymany i będzie on jako pośrednik kupował surowiec u niezależnych wydobywców, włącznie z Rosnieftem, dla dostaw błękitnego paliwa do Chin po cenie eksportowej pomniejszonej o koszty transportu. Jak wynika z planów ministerstwa niezależni wydobywcy gazu mogą otrzymać dostęp do Siły Syberii w ciągu dwóch lat po zakończeniu budowy, czyli w 2020 roku.

Jak informował 18 czerwca BiznesAlert.pl zdaniem wiceprezesa zarządu Gazpromu Aleksandra Miedwiediewa biznesplan projektów gazociągów spółki na wschodzie Rosji obliczony jest na monopol jego firmy w eksporcie gazu ziemnego. Z kolei dyrektor Gazpromu ds. projektów wschodnich Wiktor Timoszilow stwierdził, że liberalizacja eksportu na wschód występuje przeciwko interesom państwa a rozmowy na ten temat ,,należy zatrzymać”.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X