Rosnieft i Amerykanie chcą uniezależnić się od Gazpromu

28 grudnia 2015, 11:00 Alert

(Kommiersant/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Projekt wydobywczy Sachalin 2

Rosnieft oraz amerykański koncern Exxon postanowiły stworzyć własny gazociąg na potrzeby transportu surowca ze złóż projektu Sachalin 1 do portu De-Kastri, gdzie spółki zamierzają zbudować terminal LNG (Far East LNG). Dzięki temu, nie będą wykorzystywały gazociągu Trans-Sachalin, którego właścicielem jest operator projektu Sachalin 2 spółka Sachalin Energy (50 proc. plus jedną akcję posiada w niej Gazprom – przyp. red.). Obecnie trwa spór sądowy o dostęp do niego.

Jak informował 14 grudnia BiznesAlert.pl, rosyjski Sąd Najwyższy oddalił złożoną przez Gazprom oraz Sachalin Energy skargę kasacyjną na decyzję sądu okręgowego niższej instancji, która zobowiązywała Sachalin Energy do zapewnienia Rosnieftowi dostępu do wolnej przepustowości gazociągu Trans-Sachalin. Jednakże, jak zauważa Kommiersant jest ona niewystarczająca do wykorzystania mocy terminala planowanej na co najmniej 8 mld m3 surowca rocznie.

Operator projektu Sachalin 1 Exxon Neftegas poinformował, że przygotował program kompleksowych, morskich badań inżynieryjnych budowy gazociągu od złoża Czajwo przez Cieśninę Tatarską do terminala w De-Kastri. Mają one zostać przeprowadzone w latach 2016-2018.